CSM Arcada a învins cu 3-0 (25-17, 25-9, 25-16) pe Unirea Dej, într-o partidă care a contat pentru etapa a 11-a, a Diviziei A1, la volei masculin. Formația gălățeană a controlat toate cele 3 seturi și s-a impus fără drept de apel.

În primul set gălățenii s-au desprins încă din start, după 1-1 gălățenii au făcut 3-1 și apoi s-a ajuns la 10-4. Arcada s-a distanțat apoi la 9 puncte, 14-5 și apoi au avut de două ri 11 puncte avantaj, scor 18-7, 21-10. oaspeții s-au apropiat la 6 puncte, 22-16, iar gălățenii au închis setul la 25-17.

Setul al doilea a fost dominat și mai clar de CSM Arcada, care după ce au avut 2-0 s-au distanțat la 9-1, 17-6, 19-8, 23-8 și au închis setul la 25-9.

În debutul setului 3 oaspeții au condus de patru ori, pentru prima dată în acest meci, dar de la 4-5 gălățenii au preluat conducerea și s-au distanțat la 9-6, apoi 12-8 și 14-9. Campionii nu au lăsat garda jos și au continuat să se distanțeze pentru a încheia setul la 25-16.

După 11 etape, CSM Arcada Galați este pe locul 2, cu 26 de puncte, la 4 puncte în spatele celor de la Dinamo București.

CSM Arcada va disputa duminică, 18 decembrie, de la ora 17, și luni, 19 decembrie, de la ora 13, cele două partide cu Universitatea Cluj, care contează pentru Cupa României.

Articolul precedentVictorie la limită pentru CSM Galați în meciul de pe teren propriu cu Steaua București