CSM Galați a câștigat un duel extrem de spectaculos cu Steaua București din etapa cu numărul 11 din Liga Națională de Baschet Masculin, Conferința B. Trupa lui Florin Nini a câștigat confruntarea de pe teren propriu cu 82-81 (19-17, 24-21, 14-20, 25-23), după două libere transformate de Gibbs pe final de meci.

Trei jucători din linia de start a Galațiului au marcat în debutul partidei și au dat startul jocului cu un run de 9-0. Jovanovic a marcat primul pentru steliști. Petică a dus scorul la 16-7 cu cea de-a doua sa triplă în meci, înaintea unui run de 6-0 al oaspeților care s-au apropiat la o posesie după un slam-dunk al lui Peter Olisemeka. O reușită a pivotului Stelei a redus diferența la un singur punct, înainte ca Prijovic să înscrie de 3 puncte și oprească momentul bun al adversarilor. Jovanovic a marcat apoi pentru steliști și după 10 minute Galațiul conducea cu 19-17.

Mitrovic a dominat startul celui de-al doilea parțial prin multiple aruncări transformate de la linia de libere și gazdele s-au distanțat la 11 lungimi, scor 30-19. Gibbs a majorat diferența, 33-21, înainte ca Jovanovic să își readucă echipa în meci cu cinci puncte consecutive. Djuric și Vragovic au punctat și ei pentru roș-albaștri, iar la pauza mare, gălățenii conduceau cu 43-38.

Steliștii au revenit perfect de la cabine, iar coșul de la distanță reușit de Djuric făcea ca diferența de pe tabelă să fie de doar două puncte. Mitrovic și Prijovic au înscris cinci puncte consecutive pentru gazde și au făcut din nou ca echipa lor să se distanțeze. Nikolic a punctat și el și a dus scorul la 54-47, înainte ca steliștii să marcheze șapte puncte la rând și să restabilească egalitatea. Un slam-dunk al lui Olisemeka i-a adus pentru prima oară în avantaj pe oaspeți, iar înaintea ultimului sfert tabela indica 57-58.

Djuric și Jovanovic au majorat diferența în debutul ultimului parțial, dar Mitrovic a replicat printr-o reușită de la distanță. Prijovic a redus deficitul la doar un punct, înaintea unei triple a lui Vragovic. Mitrovic a continuat evoluția de excepție și și-a adus echipa în avantaj cu două reușite consecutive din interiorul semicercului. Cele două formații au alternat la conducere, iar cu patru minute înainte de final, scorul era 72-72. În ultimul minut de joc, Steaua conducea la trei puncte, înainte ca Mitrovic și Petică să înscrie patru puncte consecutive. Olisemeka a marcat de două ori de la linia de libere și Steaua conducea cu un punct când mai erau 28 de secunde. ÎCu cinci secunde înaintea finalului Gibbs a adus victoria gazdelor, cu două puncte de la linia de libere.

Luka Mitrovic a ieșit la rampă cu 23 de puncte înscrise. Nedeljko Prijovic a adăugat 18 puncte și 6 recuperări, în timp ce Andrei Petică și Temple Gibbs au adus câte 14 puncte. Pentru gălățeni au mai marcat: Armuș -4, Ciotlăuș -3, Nicolic, Calenic și Dyson – câte 2 puncte.

În următoarea etapă, CSM Galați primește vizita celor de la CSM Focșani.