Arcada Galați este tot mai aproapede un nou titlu de campioană a României la volei masculin după ce a câștigat și al doilea meci al finalei cu Steaua București. Gălățenii au câștigat luni după amiază jocul de la București cu scorul de 1-3 1-3 (19-25, 15-25, 25-17, 22-25) la seturi și conduc cu 2-0 la general, având nevoie de o victorie în meciurile care se vor juca la Galați.

Primul set a fost unul echilibrat, până la scorul de 16-16, moment de la care gălățenii s-au distanțat, 16-21, și au închis setul la scorul de 19-25.

În al doilea set debutul a fost echilibrat, iar gălățenii s-au distanțat prima dată la trei puncte la scorul de 9-12. Arcada s-a distanțat apoi la 10-14, 11-16, 13-22 și au închis setul la scorul de 15-25.

Setul al treilea a fost început mai bine de steliști, care au avut 3-0 și 6-2. Gălățenii s-au apropiat la un punct, 7-6, dar bucureștenii au refăcut diferența de 4 puncte, scor 10-6 și au avut și 5 puncte avans, scor 12-7. Voleibaliștii de la Galați s-au apropiat la un punct și păreau deciși să tranșeze și setul al treilea în favoarea lor, dar după ce au egalat la 12 au intrat într-o perioadă mai slabă și le-au permis steliștilor să câștige 7 puncte la rând, scor 19-12. până la finalul setului diferența s-a menținut la 6-7 puncte în favoarea gazdelor, care au câștigat setul cu 25-17.

În setul al patrulea steliștii s-au luptat pentru a duce meciul în set decisiv, au condus cu 9-6, 12-9, dar de la 14-12 gălățenii au revenit și au întors scorul în favoarea lor, 14-15. Gălățenii s-au desprins și ei la 3 puncte, scor 18-21 și 20-23, reușind să câștige setul al treilea cu 22-25.

Alexandru Rață a fost MVP-ul meciului cu 23 de puncte. Pentru gălățeni au mai punctat Madsen cu 15 puncte, urmat de Butnaru și Bala cu câte 8, Talpă 6, Malescha 5, Smits 3, Lescov 2.

Cu 2-0 la general finala se mută la Galați pentru meciurile 3 și, dacă va fi cazul, 4. Meciul 3 se va disputa vineri, 5 mai, de la ora 17.00, iar al patrulea este programat pentru 6 mai, ora 17.30, ambele la Sala Sporturilor Dunărea din Galați.

Articolul precedentDistincţii oferite de ierarhul Dunării de Jos veteranilor de război
Articolul următorEUROINS face recurs după ce i-a fost retrasă autorizația de funcționare – Presiuni URIAȘE pe justiție ale avocatului ASF