CSM Arcada Galați a obținut calificarea faza sferturilor de finală din Cupa CEV. În meciul decisiv de calificare formația gălățeană a învins, dramatic, scor 3-2, pe Amysoft Lycurgus Groningen, Țările de Jos.

Formația gălățeană a început meciul în forță și a condus cu 2-0, 25-19 în primul set, 8-6, 16-13, 21-18 și 26-24, deși au condus cu 21-16, după 7-8 și 16-12.

Echipa din Țările de Jos și-a adjudecat seturile trei și patru, ambele după câte 29 de minute de joc. În setul trei formația din Groningen s-a impus cu 25-20, (8-6, 16-11, 21-15), iar a patra secvență de joc a fost adjudecată cu scorul 25-21, gălățenii au condus 8-5, 16-15.

Setul decisiv a fost început în forță de gălățeni, au condus 6-1, 10-7, 12-8, iar în final s-au impus cu 15-10.

Niels Klapwijk a fost cel mai bun om de la CSM Arcada, reușind 28 de puncte. Pentru CSM Arcada au mai punctat: Marian Bala 11p, Vasile Talpă 10p, Alexey Nalobin 9p, Filip Sestan 7p, Igor Jovanovic 4p, Eugene Stuart 1p.

Meciul cu cei de la Amysoft Lycurgus Groningen s-a disputat la Moscova în cadrul turneului Cupei CEV la care mai participă Dinamo Moscova și Vojvodina Novi Sad. Adversara gălățenilor din sferturi va fi Dinamo Moscova, care s-a impus în trei seturi în fața celor de la Vojvodina.

Sfertul de finală din Cupa CEV CSM Arcada – Dinamo Moscova se va juca joi, 17 decembrie, de la ora 18.00, ora României, la Moscova.

Articolul precedentConducerea PNL a stabilit: Ludovic Orban – premier, Florin Cîţu – preşedinte al Senatului sau Cîţu – premier şi Orban – preşedinte al Camerei