CSM Arcada Galați își va apăra duminică seara trofeul Cupei României după ce au învins în semifinală pe CS Dinamo București. După un nou meci cu cinci seturi, gălățenii s-au impus cu scorul 3-2 (25-18, 21-25, 25-20, 18-25, 15-10) și vor juca duminică finala Cupei României, cu SCMU Craiova, marea performeră a primei zile de Final Four-ul Cupei României. Doljenii au învins Steaua, tot cu scorul de 3-2.

CSM Arcada a câștigat primul sfert cu scorul de 25-18 după ce au condus pe tot parcursul setului. Pe final de set gălățenii s-au distanțat. Bala cu o serie de servicii bune a urcat tabela la 22-17, iar Vasile Talpă a închis parțialul la 25-18.

Dinamo a revenit în meci după setul doi. Bucureștenii s-au impus cu 25-21 în al doilea set, în care s-au aflat la conducere pe tot parcursul lui. Dinamo a condus cu 8-5, 11-9, 12-10, 13-11. CSM Arcada s-a apropiat la 17-18 și 18-19, dar în final Dinamo s-a impus cu 25-21.

Setul trei a fost început cu Dinamo la conducere, 0-3 și s-a aflat la conducere în set până la 11-10. Gălățenii au trecut în avantaj, scor 13-11, 18-14, 21-17. Gălățenii au dominat finalul de set și s-au impus cu 25-20.

Dinamo a condus pe tot parcursul setului patru, 4-0, 8-4, 16-13, 21-18. Gălățenii au încercat revenirea, dar bucureștenii au egalat la seturi după ce au închis setul patru la scorul de 25-18.

Setul decisiv a debutat cu un punct realizat de Tudor Magdaș. Dinamo a egalat la 1, dar a urmat la serviciu Madsen. Danezul a ieșit de la serviciu după a creat un avans consistent, scor 6-1. Tot Madsen a realizat apoi punctul de 7-2. Gălățenii s-au menținut la un avantaj consistent până spre final, scor 13-8. Au urmat momentele lui Andrei Bunaru, centrul campionilor a atacat câștigător pentru 14-9 și a adus punctul care duce echipa în finală, scor 15-10.

Pentru CSM Ardaca Galați au jucat: Bala – 17 puncte, Madsen – 13, Rață – 12, Butnaru – 10 (7 au fost blocaje!), Magdaș – 7, Malescha – 6, Vilimanovic – 3, Talpă – 2, Lescov, Smits, Mihalescu, Kantor (libero), Cristudor (libero).

Duminică, de la ora 17.00, CSM Arcada va juca finala Cupei României cu cealaltă învingătoare din semifinale SCMU Craiova.

Articolul precedentSporting Liești a câștigat ultimul meci de pe teren propriu în sezonul regulat al Ligii a 3-a
Articolul următorO fată din Galați a căzut 100 de metri într-o prăpastie din Munții Bucegi