Sporting Liești și-a revenit după eșecul sever înregistrat etapa trecută, 0-5 pe terenul viceliderului Metalul Buzău. În penultima etapă a sezonului regulat trupa profesorului Cătălin Savu s-a impus cu scorul 4-2 (2-2) în jocul de pe teren propriu cu Dinamo Bacău.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 9, prin Iulian Ștefan. Lieștiul a egalat în minutul 15 prin Viorel Costea, iar Bogdan Crihană, trei minute mai târziu, a trecut echipa gazdă în avantaj. La pauză s-a intrat la egalitate, scor 2-2, după ce Dinamo Bacău a egalat din lovitură de pedeapsă prin Drugă.

După pauză, Viorel Costea a marcat pentru 3-2, în minutul 65, iar în minutul 73 Daniel Munchiu a stabilit socrul final 4-2.

Sporting Liești: Brăneț – Ștefănescu, Maftei, Dima, Munchiu, Chiriac, Crihană, Mihu, Iordache, Grigoraș, Costea. Au mai intrat: Stan, Iacob, Cilighidreanu.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat al Ligii a 3-a, seria a II-a, Sporting Liești este pe locul 6 în clasament, cu 27 de puncte, din 17 jocuri. În ultima etapă din sezonul regulat Sporting Liești va juca pe terenul celor de la Aerostar Bacău, vineri, 24 martie, de la ora 15.00.

Articolul precedentÎnfrângere usturătoare pentru baschetbaliștii de la CSM Galați în deplasarea de la Tg. Jiu
Articolul următorCSM Arcada Galați a învins cu 3-2 pe CS Dinamo București și va juca finala Cupei României cu SCMU Craiova