SCM Universitatea Craiova avansează în finala Cupei României la baschet masculin, după cu succesul cu CSM Galați, scor 104-94 (20-14, 20-23, 17-23, 24-20). Oltenii au fost mai tot timpul în deficit în primele trei sferturi, datorită prestației de excepție a oaspeților în primele 30 de minute.

Partida a debutat cu o intercepție și un slam-dunk agresiv al lui Qualls, apoi a înscris și Ciotlăuș și Milon, care a înscris de la trei. Franklin a marcat și el de 3 puncte, și Gavriloaia i-a readus pe olteni în avantaj și s-au distanțat la 9-5, după coșul lui Robinson. Craiova s-a distanțat apoi la 15-7. Milon a punctat de la distanță și dus Galați-ul pe un trend ascendent, reușind să egaleze la 17, iar Sturanovic și-a adus trupa în avantaj. Trupa de la malul Dunării a continuat prestația excelentă, iar la prima pauză scorul era 28-25 în favoarea Galațiului.

Brewton a deschis al doilea sfert cu cu un coș de două puncte, mărind avansul gălățenilor. Voinescu și Wyatt au adus Craiova la două puncte în spate, dar gălățenii au continuat să domine la recuperările ofensive și s-au distanțat la 37-32 datorită lui Brewton, dar Gavriloaia a redus ecartul cu o reușită de la distanță. La jumătatea sfertlui doi CSM Galați avea 7 puncte avans, scor 35-42. Spre final echipa lui Florin Nini s-a distanțat la 10 puncte, scor 41-51, după un coș marcat de Masters. Oltenii au început să profite de agresivitatea adversarilor și să își asigure punctele de la linia de libere. Milon a mai înscris cinci puncte în două posesii consecutive, iar la pauza mare scorul era 49-56 pentru CSM Galați.

A doua jumătate a început cu două coșuri ale lui Masters, apoi Țîbîrnă și Robinson au înscris de trei puncte și diferența s-a micșorat la cinci puncte. De la 61-70, Craiova a început să recupereze ecartul și să se apropie la două puncte, iar înaintea ultimului sfert, scorul era 70-72 în favoarea gălățenilor.

Craiova a revenit în avantaj după prima posesie a ultimului parțial, când Hawley a înscris de trei puncte. Americanul a mai reușit cinci puncte consecutive și a dus scorul la 78-74, după ce Masters marcase pentru 72-74. Gălățenii au picat psihic sub presiunea finalului de dispută, iar Craiova s-a distanțat la șase lungimi (85-79) pe spatele prestațiilor lui Hawley și Olisemeka. Masters a reușit un three-point play, dar pivotul nigerian al Leilor din Bănie a marcat cu ușurință la inel. Wyatt a înscris o triplă care ducea scorul la 90-84. Masters a reușit una dintre cele mai spectaculoase faze ale meciului, reușind o triplă prin care Galați se apropia la o singură posesie. Wyatt nu s-a lăsat mai prejos și a reușit și el un coș de la distanță, iar Craiova s-a distanțat la 10 puncte prin coșul spectaculos marcat de Qualls, 99-89. Scorul final a fost 104-94 în favoarea oltenilor, cu un ultim coș marcat de Gavrloaia, victorie care le-a adus astfel calificarea în finala Final Four-ului.

Pentru SCM U Craiova au marcat: Michael Qualls -22 de puncte, Khalif Wyatt – 20 de puncte, Josh Hawley -15 puncte, Titus Robinson -12 puncte, Aurelian Gavriloaia -12 puncte, Olisemeka -7, Franklin jr. -6, Voinescu -3, Țibîrnă -3.

Pentru CSM Galați au marcat: Javon Masters -33 de puncte, Matt Milon -25 de puncte, Kareem Brewton -10 puncte, Ciotlăuș -9, Sturanovic -8, Pesic -3, Galbreath jr. -2, Stan -2.

sursa foto: SCM U Craiova

Articolul precedentBogdan Despescu, după ședința de evaluare a activității Inspectoratului General pentru Imigrări: Ne dorim să realizăm o eficientizarea a fluxurilor
Articolul următorCătălin Drulă: ”Proiectul meu este să avem unitate în partid”