CSM Galați a învins cu 75-66 (16-16, 30-16, 12-22,17-12) pe BCM FC Argeș Pitești, într-o partidă care a contat pentru runda a 29-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Piteștenii au condus cu 5-0, apoi Ciotlăuș a marcat primele puncte pentru gălățeni, iar Gheorghe și Măciucă a umărit ecartul la opt lungimi în favoarea piteștenilor. De la 13-4 pentru gazde, gălățenii au revenit și au egalat la 13, pentru ca Gajovic să întrerupă seria gălățenilor cu o aruncare de la distanță, iar Vlad a ripostat și el cu un coș de 3 puncte și după primul sfert scorul a fost egal, 16-16.

Gajovic a inaugurat sfertul doi cu un coș de 3 puncte, apoi Ciotlăuș a marcat de două ori de la linia de libere. Gontikas a dus scorul la 21-18, iar Galbreath a egalat cu un coș de la distanță. Cele două echipe au continuat să meargă cap la cap, până la 30-28 în favoarea argeșenilor. Din acel moment, elevii lui Florin Nini au înscris 12 puncte consecutive și conduceau cu 40-30. La pauza mare, avansul a crescut, iar după reușita lui Milon, tabela indica 32-46.

Gălățenii au continuat să își mărească avansul și în sfertul al treilea, prin Milon și Brewton, după care Gajovic și Jeremic au reușit cinci puncte consecutive. Brewton a răspuns cu un coș marcat de la distanță, iar Milon a dus scorul la 53-37. FC Argeș s-a apropiat la 11 lungimi, după reușitele lui Jeremic și Thornton. După o triplă a lui Thornton, scorul era 49-57. Piteștenii s-au apropiat la două posesii prin tripla lui Jeremic, iar înaintea ultimului sfert, tabela indica 54-58.

Gontikas a deschis sfertul patru, apoi Jeremic a redus diferența la o posesie. Masters a răspuns cu un and-one și Brewton a înscris prin același procedeu, iar scorul era 58-65 pentru Galați. Fitzpatrick a oprit run-ul adversarilor. După o triplă a americanului, scorul era 65-69. Preț de câteva minute, cele două echipe au înscris doar de la libere. În cele din urmă, CSM Galați s-a impus cu 75-66.

CSM Galați: Millon 13 p, Brewton 23 p, Galbreath Jr3p,Azaria, Pesic 4p, Vlad 5p, Sturanovic 6p, Gherman, Stan 4p, Ciotlăuș 4p, Ferguson-Masters 13p.
CSM Galați va susține ultimul meci al sezonului, joi 21 aprilie, când va întâlni pe teren propriu CSM Focșani.

Articolul precedentDosare penale pentru deținerea și comercializarea fără documente legale a peștelui
Articolul următorCSM Arcada a pierdut în prelungiri meciul din deplasare cu Steaua București