Steaua București a învins cu 3-2 (25-16, 23-25, 32-30, 22-25, 15-10) pe CSM Arcada Galați, într-o partidă care a contat pentru play-off-ul Diviziei A1, la volei masculin.

Chiar dacă a devenit practic campioană în urmă cu 3 etape, formația gălățeană a abordat cu mare seriozitate și partida cu Steaua. Bucureștenii au fost nevoiți să facă eforturi uriașe pentru a se impune în 5 seturi.

Sergiu Stancu a trimis în teren, cu precădere, jucătorii mai puțin folosiți în acest sezon, campionii s-au ridicat la înălțimea celor patru titluri consecutive cucerite și au încheiat meciul cu cei de la Steaua în cinci seturi.

Steaua s-a impus în primul set cu 25-16, iar în al doilea gălățenii s-au impus cu 25-23. Steaua a revenit la conducere cu 2-1 scor general după setul trei, parțial încheiat după prelungiri, scor 32-30, iar meciul a fost trimis în set decisiv de voleibaliștii clubului gălățean după setul patru, câștigat cu scorul 25-22. În decisiv Steaua a s-a impus cu 15-10.

CSM Arcada va sărbători cucerirea celui de al 4-lea titlu consecutiv de campioană a României, cu ocazia partidei cu Dinamo, programată vineri 22 aprilie, de la ora 16. După partidă, va urma festivitatea de premiere și un spectacol deosebit.

Articolul precedentBaschetbaliștii de la CSM Galați au obținut a doua victorie consecutivă în LNBM, de data aceasta în deplasare, la Pitești
Articolul următorVremea 17 aprilie – Temperaturi scăzute de Florii, ploi și vânt în aproape toată țara