CSM Galați a câștigat sâmbătă seara meciul jucat în deplasare, cu Steaua București, cu scorul de 88-83, în etapa a doua din Conferința B din LNBM.

Gălățenii lui Florin Nini au marcat primul coș al meciului, prin Calenic, iar până dincolo de jumătatea sfertului I scorul a fost strâns, gălățenii fiind cei care au reușit să se desprindă la 8 puncte. scor 14-22, iar la finalul primului sfert scorul a fost 19-23. În sfertul al doilea Steaua a revenit la conducere și s-au distanțat la 36-31, 40-34, 43-35, iar la pauza mare scorul a fost 43-40. Scorul putea fi egal după primele două sferturi, dar CSM Galați a ratat în trei rânduri egalarea. Steaua a continuat să fie la conducere și în debutul sfertului trei și s-a desprins la 47-40 sau 53-46. Gălățenii au revenit în partea secundă și în minutul 26 CSM Galați a preluat conducerea, scor 54-53. Au urmat momente de joc în care CSM Galați și-a creat avantaj chiar de șapte puncte 67-60, 69-62.

În debutul sfertului patru CSM Galați și-a mărit avansul la +11, scor 74-63. Steaua a replicat și s-a apropiat cel mai mult la o posesie, scor 77-75. Calenic și Prijovic au marcat câte o triplă, puncte care au cântărit decisiv în stabilirea învingătoarei a meciului de la București.

Mitrovic a fost cel mai bun marcator de la CSM Galați cu 22 de puncte, urmat de Calenic cu 21 de puncte, Prijovic cu 12 puncte, Harris Dyson a marcat 15 puncte, Petică 14, Ciotlăuș 2, Strong și Stan câte un punct.

Pentru CSM Galați este a prima victorie, din două jocuri, în Conferința B din LNBM. În etapa a III-a formația gălățeană va juca tot în deplasare, dar pe terenul celor de la CSM Constanța, sâmbătă, 15 octombrie.