Sâmbătă, 8 octombrie, în etapa a IX-a din Liga a 2-a, Oțelul Galați a suferit prima înfrângere, în deplasarea de la Unirea Dej, care a preluat fotoliul de lider de la echipa gălățeană. Unirea Dej s-a impus cu 2-0 (2-0).

Scorul a fost stabilit încă din prima repriză. Unirea Dej a deschis scorul în minutul 8, când Blaj a centrat din alergare, din dreapta careului, iar Angelo Cocian, demarcat la bara a doua, a trimis cu capul din 5 metri și a înscris. În minutul 45 gazdele și-au mărit avantajul, după un șut al aceluiași Cocian, de la 18 metri lateral stânga, direct în vinclul colțului lung, fără șanse pentru Dur-Bozoancă.

Oțelul a încercat să înscrie, roș-alb-albaștrii au ratat mai multe oportunități de a marca Gorovei, în trei rânduri sau Cîrjan (chiar a marcat golgheterul campionatului, dar cu mâna), nu au reușit să găsească poarta adversă.

Oțelul Galați a jucat în formula: Dur-Bozonacă – Rus (min. 46 Farcaș), Azinovic (min. 74 D. Panat), Yabre, Nedelea, Cissoti, Neagu (min. 79 Kip), Gorovei, Maxim (min. 46 Mitoi), Cărjan (min. 74 Bokhashvili), Bersiha. Au mai intrat: Farcaș, Mitoi, Bokhashvili, Panait, Kip.

După prima înfrângere a sezonului Oțelul este pe locul doi în clasamentul Ligii a 2-a cu 18 puncte din 9 jocuri, la egalitate de puncte cu Unirea Dej, dar golaveraj mai slab. Pentru Oțelul urmează meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, luni, 17 octombrie, de la ora 18.15.