CSM Galați a învins cu 82-70 (25-16, 17-21, 17-15, 23-18) pe CSM Focșani, într-o partidă care a contat pentru ultima etapă a primului tur al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Jucătorii pregătiți de Florin Nini au controlat partida de la început până la final și s-au impus mai ciar decât a arătat tabela la final. CSM a încheiat sezonul cu 3 succese consecutive și a demonstrat că merita mai mult decât locul 14, ocupat la finalul sezonului 2021-2022.

Gălățenii au înscris opt puncte consecutive în startul disputei. Wade-Chatman a spart gheața pentru CSM Focșani.  Baker a marcat patru puncte pe tabelă, iar scorul devena 9-6. După o liberă a lui Brewton, același Baker a egalat la 10. Pustahvar i-a adus în avantaj pentru prima oară pe vrânceni, înaintea celor două aruncări de 3 puncte ale lui Vlad și Brewton. Masters a dus scorul la 21-13, înainte ca Baker să oprească run-ul gazdelor. După primul sfert, scorul era 25-16.

Sfertul doi a fost deschis de câte un layup al lui Masters și Pustahvar. Ciotlăuș a dus avantajul echipei sale în double-digits, după care Steger a transformat două libere. Bratosin și Pustahvar au adus echipa din Focșani la cinci puncte în spatele gălățenilor, scor 32-27, apoi Reljic a redus ecartul la trei lungimi. Milon a replicat cu cinci puncte consecutive. La pauza mare gălățenii conduceau cu 42-37.

CSM Galați a înscris nouă puncte consecutive în debutul celei de-a doua reprize și s-au distanțat la 14 puncte, scor 51-37. Reljic a oprit run-ul gazdelor prin două libere, apoi Milon a marcat un coș de sus pentru gălățeni. Pustahvar a înscris de la distanță, iar scorul era 55-44. Jucătorul de la Focșani a înscris apoi și din interior pentru a reduce deficitul de pe tabelă. Înaintea ultimului sfert, scorul era 59-52 pentru gălățeni.

Brewton și Ciotlăuș au deschis sfertul patru cu câte un coș. Reljic și Brewton s-au duelat apoi în coșuri de la distanță. Sturanovic a dus scorul la 68-55, iar Ciotlăuș a mărit diferența. Masters a dus scorul la 75-59, după cinci puncte consecutive. Oaspeții au încheiat partida cu un run de 11-7, dar în cele din urmă gălățenii au câștigat cu 82-70.

CSM Galați: Millon 11p, Brewton 16p, Galbreath Jr 2p, Azaria 3p, Pesic 5p, Vlad 5p, Sturanovic 13p, Gherman, Stan 2p, Ciotlăuș 8p, Ferguson 17p.

Articolul precedentDouă persoane în vârstă de peste 90 de ani au ajuns la spital în urm aunui incendiu produs în apartamentul lor
Articolul următorPolițiștii de frontieră vor fi la datorie în perioada sărbătorilor ocazionate de Învierea Domnului