CSM Arcada și-au consolidat prima poziție în clasamentul Diviziei A1 masculine de volei, după victoria cu 3-2 în etapa a XVII-a, în sala „Mihai Viteazul” din Capitală, în fața celor de la Steaua București, singura echipă ce a plecat cu puncte în actuala ediție de campionat de la Galați. Arcada Galați venea după eșecul de acasă cu PGE Skra Belchatow, scor 1-3, din returul sferturilor de finală ale Cupei CEV, dar au trecut peste această eliminare și au câștigat la București, după ce a fost condusă cu 2-1 la seturi.

La fel ca în meciul tur învingătoarea s-a decis după cinci seturi, iar de această dată cele două puncte au trecut în contul echipei lui Sergiu Stancu, deși gazdele au condus cu 2-1 la seturi. Steaua a câștigat primul set cu scorul 25-17, CSM Arcada a egalat la seturi după ce s-a impus în setul 2 cu 25-23. Gazdele au trecut din nou la conducere după setul trei, parțial câștigat cu 25-17. Gălățenii au câștigat setul patru cu 25-19, în decisiv s-au impus cu 15-10.

După victoria de la București, campionii de la CSM Arcada se mențin pe primul loc în clasament cu 44 de puncte din 16 jocuri, trei puncte mai mult decât Steaua București, care are 17 jocuri disputate. Pentru CSM Arcada urmează meciul de pe teren propriu cu VM Zalău, miercuri,16 februarie, de la ora 18.00.

Articolul precedentSONDAJ | Care este cea mai frecventa cauză a neînţelegerilor în cuplu
Articolul următorHandbalistele de la CSM Galați s-au calificat în turul II al Cupei României