CSM Galați a învins, duminică, 8 ianuarie, la Constanța, cu 32-27(13-11) HC Neptun Constanța, într-o partidă care a contat pentru turul 1 al Cupei României la handbal feminin.

Jucătoarele de la Constanța au oferit o replică bună adversarelor dar valoarea superioară a echipei din Galați, chiar dacă nu a reușit până acum să câștige niciun punct în Liga Florilor, și-a spus cuvântul. Primele două goluri ale meciului au fost marcate de echipa din Constanța, CSM Galați reușind să înscrie prima dată în minutul 6, prin Lopătaru. În minutul 9 gălățencele au reușit să egaleze la 3, prin Sandu, dar Constanța a preluat conducerea cu două goluri marcate de Matei și Căldare. Abia în minutul 21 elevele lui Valeriu Costea au preluat pentru prima dată conducerea, 8-9, după un gol marcat de Bichir. În minutul 24 Neptul Constanța a revenit la conducere, scor 10-9, prin golul marcat de Matei. De la 11-10 în minutul 26, CSM Galați a marcat de 3 ori fără să primească gol și la pauză scorul a fost 11-13.

După pauză, primele două goluri au fost marcate de echipa din Constanța, după care au urmat 4 goluri legate ale oaspetelor și în minutul 36 scorul era 13-17. În minutul 42 diferența s-a mărit la 5 goluri, scor 16-21, după golul marcat de Iasmina Ichim, iar până la final diferența s-a menținut la 4-5 goluri, rezultatul final fiind 27-32.

Pentru CSM Galați au jucat: Prodan, Aron, Petre – Merlă, Eiler, Lopătaru 6g, Bichir 3g, Corban 7g, Ichim 6g, Tănasă, Manolachi 8g, Mureș 1g, Djurovic, Mancic, Sandu 1g, Pelin.

Articolul precedentDorin Iacob a comentat dezvăluirile făcute de George Păunescu despre devalizarea Bancorex: „Un factor care a dus la prăbușirea economiei”
Articolul următorȘeful AEP – Constantin Mitulețu-Buică, în vizorul Parchetului General