CSM Arcada a obținut a doua victorie din actuala ediție a campionatului Diviziei A1. După ce miercuri au fost eliminați din cupele europene în urma unui set de aur, gălățenii s-au impus cu scorul 3-0 (25-13, 25-12, 25-19) în jocul de pe propriul teren cu CS UV Timișoara. Gălățenii și-au adjudecat cele trei puncte în fața unui adversar care nu a putut să le pună probleme.

După un prim set câștigat cu scorul 25-13, gălățenii s-au impus cu 25-12 în al doilea set. În ultimul, plecați cu 5-0, gălățenii s-au văzut ajunși la 8-7, apoi și-au creat iarăși avantaj, 13-9, 15-10 și chiar 18-12. Duelul era decis, astfel oaspeții au profitat de fireasca relaxare a amfitrionilor. 21-18 a fost cea mai apropiată diferență de scor din final, Talpă și colegii săi încheind totuși conturile după un pic peste o oră de joc.

Butnaru, venit în vara acestui an la Dunăre, a reușit cele mai multe puncte, 13, Rață și Talpă secondându-l cu câte 10. De partea cealaltă, căpitanul Vîrlan a avut 11 momente decisive.

În acest meci antrenorul Sergiu Stancu a folosit mai mult jucătorii ce evoluează mai puțin de obicei. Andrei Butnaru a fost remarcatul meciului cu 13 puncte, urmat de Vasile Talpă și Alexandru Rață ambii cu câte 10 puncte,

Pentru CSM Arcada urmează prima deplasare din acest sezon în Divizia A1, pe terenul celor de la Rapid București, echipă nou promovată.

Articolul precedentOțelul Galați a câștigat cu 3-1 pe terenul celor de la Metalul Buzău
Articolul următorCSM Galați a pierdut la 11 puncte meciul jucat în deplasare la SCM U Craiova