SCM U Craiova a învins cu 72-61 (17-17, 22-13, 14-12, 19-19) CSM Galați, într-o partidă din etapa a IV-a Ligii Naționale de Baschet Masculin. După ce și-au amânat două meciuri din cauza problemelor de infectări cu noul coronavirus, gălățenii s-au deplasat la Craiova cu doar 8 jucatori în lot, și s-au bătut de la egal la egal cu adversara sa.

CSM Galați a avut un început bun de meci și au condus 2-8, 4-10 și 11-17, dar la finalul primului sfert au fost egalați la 17. Sfertul al doilea a fost dominat de olteni, gălățenii fiind însă în avantaj de un punct la jumătatea acestui sfert, scor 24-25, și apoi 26-28, dar la pauza mare Craiova avea nouă puncte avans, scor 39-30.

În sfertul al treilea Craiova a avut și 15 puncte avans pe tabela de marcaj, 49-34. La finalul sfertului 3 gălățenii au redus handicapul la 11 puncte, scor 52-43. În ultimul sfert gălățenii s-au apropiat și la 6 puncte, scor 62-56 și 65-59, dar la final au pierdut la 11 puncte,

Pentru CSM Galați au marcat Kareem Brewton 15, Marius Ciotlăuș 13, Richard Milon 12, Maksim Sturanovic 10, Damian Fergusson-Masters 9, David Stan 2. Au mai jucat:  Meir Eliahu Azaria și Theodor Andrei Gherman.

Gălățenii vor evolua etapa viitoare tot în deplasare, miercuri 23 octombrie, cu CSM Oradea.

Articolul precedentArcada Galați a încheiat rapid conturile în meciul cu CS UV Timișoara
Articolul următorBilanț coronavirus 17 octombrie: 11.546 cazuri noi și 299 decese