Dinamo București și CSM Arcada Galați s-au duelat vineri în Sala Dinamo din Capitală în derby-ul campionatului Diviziei A1 de volei masculin, în etapa a V-a din sezonul regulat. Gălățenii au câștigat în patru seturi, două echilibrate, două în care pe teren a existat o singură echipă, CSM Arcada Galați, iar Dinamo a suferit prima înfrângere, fiind neînvinsă de la începutul anului.

Arcada a câștigat primul set cu scorul 25-21. După 3-3 în debutul setului, Dinamo a condus cu 8-6. Gălățenii au revenit în și au egalat la 9, iar după 12-12, Arcada s-a desprins la 15-13 punct realizat de Bisete. În finalul setului gălățenii s-au desprins și au închis setul cu punctul lui Raic.

În al doilea Dinamo s-a impus cu 25-20. Gălățenii au condus cu 11-8, iar după 16-16, gazdele și-au adjudecat parțialul la 25-20.

Au urmat două seturi în care băieții lui Stancu s-au impus cu 25-15, și 25-10.

Cu 20 de puncte Filip Sestan a fost cel mai bun realizator al jocului. Au mai contribuit cu puncte la victoria gălățeană: Ivan Raic 19p, Marian Bala 13p, Vasile Talpă 12p, Julian Bissette 7p, Pedro rangel și Toro Ramela câte un punct.

Victoria de la București este a cincea pentru consecutivă a gălățenilor. În clasament CSM Arcada conduce cu 15 puncte, setaveraj 15-1. Pentru echipa gălățeană urmează meciul din Cupa CEV cu cehii de la VK Lvi Praga, miercuri, 10 noiembrie, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor Dunărea din Galați.

Articolul precedentPeste 8.000 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2! Situația în fiecare județ
Articolul următorSportul Chiscani a rezistat 60 de minute în fața liderului, Oțelul Galați