Rapid București a obținut a șasea victorie stagională în LNBM. Giuleștenii au trecut de CSM Galați cu scorul de 103-100 (16-28, 24-26, 36-20, 27-26), după o triplă pe final a lui Bookert. Gălățenii au nevoie de un șoc la echipă după ce în ultimul timp au pierdut meciuri în care după primele două sferturi erau la conducere, de multe ori la diferențe considerabile. Aceasta a fost a 10 înfrângere consecutivă a echipei antrenate de Florin Nini. În ultimele 3 înfrângeri, gălățenii au condus la pauza mare, dar au pierdut la final.

Brewton a inaugurat disputa cu un coș la inel. Bookert a răspuns de la semi-distanță. Ambele echipe au fost pe rând la conducere, dar de la 9-11 gălățenii au avut un run de 7-0 și s-au distanțat la 9 puncte. Swopshire a marcat o triplă după care oaspeții au terminat cu un run de 10-4 primul act și conduceau cu 28-16 după 10 minute.

Stanojevic a deschis al doilea sfert cu un coș de la distanță. Masters a înscris de la semi-distanță, înainte de un stop-șut al lui Swopshire. Aktaș i-a apropiat pe rapidiști la opt lungimi, cu un coș din spatele semicercului. Din acel moment, Milon, Brewton și Sturanovic au contribuit cu patru coșuri din interiorul semicercului, iar tabela indica 40-24. Gălățenii au avut și 17 puncte avans la 28-45, 31-48 și 37-54, iar la pauza mare, scorul era 40-54.

Ce a urmat în sfertul trei a fost un coșmar pentru gălățeni. Swopshire a înscris cinci puncte consecutive în debutul sfertului, apoi Sandu a înscris de la distanță și Rapid s-a apropiat la șase lungimi. Ciotlăuș a oprit run-ul adversarilor. După un coș de trei al lui Milon, Swopshire a răspuns de la semi-distanță. Bookert a înscris din nou din spatele semicercului și a dus scorul la 54-61.

Sandu a dus scorul la 59-65. Sturanovic a dus avansul gălățenilor la nouă lungimi, înainte de tripla lui Stanojevic. Înaintea ultimului sfert, tabela indica 76-74 în favoarea giuleștenilor, după o triplă senzațională de la centru terenului a lui Aktaș pe sirenă.

Sfertul patru a debutat cu un coș de la distanță al lui Stanojevic. Milon a răspuns prin același procedeu. După un coș din interior al lui Brewton, tabela indica 81-79. După timeout-ul lui Bulancea, Bookert a lovit din nou de la distanță pentru alb-vișinii. Stanojevic i-a urmat exemplul, iar Nini a cerut timeout la 87-79. După timpul de odihnă, Masters a răspuns de sub inel. Scorul era 90-87, cu șase minute înainte de final. Același Masters a egalat cu un and-one. Bookert a readus conducerea pentru gazde. Gălățenii au preluat conducerea prin tripla lui Milon. După mai multe fluctuații de scor pe urma aruncărilor libere, Masters a egalat la 96. Galați a preluat conducerea prin Sturanovic, înainte de un coș-fault al lui Swopshire. Bookert a adus victoria pentru Rapid cu o triplă senzațională. Scorul final a fost 103-100 care a consființit a 22 înfrângere a gălățenilor.

CSM Galați: Millon 22 pct, Brewton 17pct, Galbreath 5pct, Azaria, Pesic, Vlad 4, Sturanovic 18pct, Gherman 2pct, Stan 2pct, Ciotlăuș 10pct, Ferguson-Masters 20pct

Articolul precedentS-au tras la sorți grupele de la Cupa Mondială de fotbal din Qatar. Spania – Germania și Portugalia – Uruguay, cele mai tari dueluri
Articolul următorArcada Galați e matematic campioană cu trei etape înaintea finalului de campionat