CSM Arcada Galaţi a făcut un nou pas spre titlu în Divizia A1 la volei masculin, după ce a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 3-1 (26-24, 25-17, 21-25, 25-19), luni, pe teren propriu, în etapa a doua din play-off, Grupa 1-4. Echipa gălățeană a obţinut victoria după o oră şi 42 de minute.

După un prim set încheiat în prelungiri, scor 26-24 (8-7, 15-16, 21-20, 24-23), campionii au câștigat al doilea set cu scorul 25-17 (8-5, 16-9, 21-14).

În setul trei jucătorii formației gălățene au avut o sincopă și au cedat parțialul cu scorul 21-25. Setul s-a jucat echilibrat, ultimul moment de egalitate a fost la 21, după care Steaua cu patru puncte consecutive și-a adjudecat setul. În setul patru CSM Arcada s-a impus cu 25-19. Jucătorii gălățeni au condus cu 8-7, s-au desprins la 16-12, spre finalul setului s-au distanțat la cinci puncte avans, scor 22-17, și a încheiat cu 6 puncte în plus pe tabelă setul patru, 25-19.

Antrenorul Sergiu Stancu a început meciul cu formula: Marian Bala, Akhrorjon Sobirov, Rangel Hernandez, Filip Sestan, Vasile Talpă, Ivan Raic, Vlad Kantor – libero. Au mai jucat: Ionuț Teleleu, Ovidiu Darlaczi, Alexandru Rață, Liviu Cristudor – libero.

CSM Arcada Galaţi conduce în clasament, cu 68 de puncte, urmată de CS Dinamo Bucureşti, 57 puncte, CSA Steaua Bucureşti, 55 puncte, SCM ”U” Craiova, 55 puncte.

Etapa a treia programează, în weekend, meciurile CS Dinamo – Arcada (1 aprilie) şi CSA Steaua – SCM ”U” Craiova (2 aprilie).

Articolul precedentAmanta lui Reghe, făcută K.O. – PROSTUTUȚIE! Anamaria Prodan: Mi se întorc parinții în mormânt când văd ce a făcut din numele nostru acest om
Articolul următorCulisele Statului Paralel | Florin Cîţu și Alina Gorghiu, val de ironii pe internet după delegația în SUA