Miercuri după amiază, Voința Limpeziș a produs suspriza campionatului în play-out-ul Ligii a 3-a, seria a II-a, reușind să învingă pe teren propriu pe Sporting Liești, echipă clasată pe locul 1 înaintea etapei a 6-a. Jucătorii de la Limpeziș reușiseră până la acest meci doar două victorii, ambele în fața Daciei Unirea Brăila, ultima clasată în serie, echipă care nu a câștigat niciun meci în 23 de meciuri. Voința Limpeziș a câștigat cu 2-1 (1-0) meciul cu gălățenii de la Sporting Liești.

Meciul a fost unul de luptă, în care echipa gazdă a încercat să demonstreze că nu sunt o echipă atât de slabă pe cât o arată linia de clasament, iar oaspeții au vrut săobțină un rezultat pozitiv care să-i ajute să câștige play-out-ul. În minutul 14 Fabio Mihai a șutat de la marginea careului, dar slab și mingea s-a scurs pe lângă bară, în aut de poartă. În minutul 19, Iordache a executat un corner de pe stânga, a centrat în careul mic, iar Munchiu a reluat cu capul din 5 metri, dar peste poartă. În minutul 21 Chiriac a centrat în mijlocul careului pentru Alexandru Stan, dar acesta a trimis cu capul pe lângă poartă.

În minutul 27 Lieștiul a avut o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral stânga, mingea a fost reținută în doi timpi de portarul Șerban. Gazdele au pornit un atac rapid, Fabio Mihai a trimis o diagonală de pe stânga pe dreapta, Pucheanu a câștigat un duel cu un adversar și a trimis mai departe la Florin Marin, iar acesta a centrat în fața porții pentru Alexandru Lemnaru, venit în viteză din spate, iar acesta a șutat din 7 metri și a trimis în plasa porții apărate de Cilichidreanu.

În minutul 38 Crihană a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, ușor lateral dreapta, dar a trimis peste poartă., iar până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic și scorul a rămas 1-0.

În repriza a doua, prima ocazie de gol a fost a celor de la Liești, în minutul 48, la șutul lui Alexandru Stan din 9 metri, lateral dreapta, respins în corner de portaril Ștefan. În minutul 54 Gicu Iordache a executat o lovitură liberă din preajma careului, lateral stânga, direct pe poartă, dar portarul Șerban a boxat și mingea a fost degajată de fundașii echipei gazdă.

În minutul 63 Pucheanu a aruncat o minge în careu pentru Lemnaru, dar acesta a trimis din unghi paralel cu poarta. În minutul 66 șutul lui Stan de la 16 metri a fost parat de portarul Șerban.

În minutul 67 Adrian Grigoraș a primit o pasă în adâncime, a intrat în careu, a trecut de Pucheanu și a șutat de la 5 metri, printre portar și bară, pe colțul scort, 1-1.

În minutul 70 Șertban a respins șutul lui Grigoraș și mingea a ieșit în corner. În minutul 80 Filip a trimis o pasă în adâncime, Pucheanu a câștigat duelul cu Dima și a centrat în fața porții, dar Fabio Mihai nu a ajuns la minge.

În minutul 84, Pucheanu i-a suflat mingea la centrul terenului lui Alexandru Stan, a pătruns spre careu și a centrat în fața porții, unde Alexandru Lemnaru, leber la 6 metri, a trimis în plasa porții oaspeților, 2-1.

Voința Limpeziș rămâne pe penultimul loc, cu 11 puncte, iar etapa viitoare va juca în deplasare la Viitorul Ianca. Sporting Liești a coborât pe locul 2 în play-out, cu 42 de puncte, iar în etapa viitoare va juca pe teren propriu cu CSM Focșani.

Articolul precedentROTATIVA guvernamentală – Rareș Bogdan: „PNL nu a cedat Ministerul Transporturilor! Nu avem niciun conflict cu președintele” – Cum se va face transferul PUTERII
Articolul următorZi ISTORICĂ: Marcăm renașterea Clubului de Presă din România