Fotbaliştii de la Oţelul Galaţi au încheiat pregătirea de iarnă cu o victorie, reuşind să învingă, vineri după-amiază, formaţia Sporting Juniorul Vaslui, cu scorul de 4-1 (3-0).

Meciul, disputat pe stadionul „Portul Roşu”, a fost dominat de gazde. În minutul 12 Alin Nica a deschis scorul după o pătrundere în careu și un șut de la 12 metri, la colțul lung. În minutul 24 Rus a pasat pe culoar pentru Nistor, care a lutat de la 12 metri, portarul oaspeților a repins în față și Nica a trimis în plasă, 2-0.

În minutul 38 George Cîrjan a trimis cu capul din 4 metri, pe colțul scurt, o centrare de pe stânga. În minutul 49, Nedelea a centrat de pe stânga, la bara a doua, și Marius Savu a marcat din 4 metri pentru 4-0.

Dorinel Munteanu a trimis în teren următoarea formulă de echipă: Ursu – Rus, Yabre, Ghiocel, Țica – Neagu, Nistor, Cisotti – Savu, Cîrjan, Nica. În repriza secundă au mai evoluat: Dur-Bozoancă, Farcaș, Hagiu, Sîrghi, Nedelea, Adăscăliței, D. Cireș, Jardan, M. Cireș, Cricimar și Green.

Pentru formația gălățeană urmează debutul în meciurile oficiale din 2022. Sâmbătă, 12 martie, de la ora 15.00, Oțelul va juca pe terenul celor de la CS Făurei în etapa a 16-a din Liga a III-a, seria a II-a. Oțelul este pe primul loc în seria de Liga a III-a cu 37 de puncte, două puncte mai mult decât echipa de pe locul doi CSM Focșani.

sursa foto: Sportulilustrat.ro

Articolul precedentCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a emis ordinul pentru demararea proiectării și execuției pentru Centura Galațiului
Articolul următorBilanț coronavirus 6 martie: 3.092 de cazuri și 29 decese