United Galați și Autobergamo Deva vor juca luni finala Cupei României la futsal după ce au obținut calificarea în ultimul act al competiție ce va fi găzduit de Sala Sporturilor Dunărea din Galați. United a obținut a cincea calificare în finală de Cupă din palmares și va întâlni echipa care a terminat pe primul loc în Liga 1 după sezonul regulat.

În semifinala desfășurată duminică de la ora 13.30 cu FK Odorheiul Secuiesc, formația pregătită de Florin Ignat a învins cu socrul 5-1 (1-0).

Singurul gol al primei reprize a fost marcat în minutul 16 de Daniel Araujo, cu un șut din unghi, din pasa cu călcâiul a căpitanului Burdujel, chiar dacă harghitenii au început mai bine meciul. United a fost echipa cu mai multe ocazii în prima repriză, iar înaintea deschiderii scorului Andrei Crăciun a trimis în bara porții harghitene.

După pauză Pele a marcat pentru 2-0, în minutul 27, cu un șut din afara semicercului, cu stângul, la capătul unei acțiuni foarte rapide la care au mai participat Ignat, Araujo și Boșneagă, autorul assist-ului. După ce Robert Crișan a ratat o ocazie importantă de a marca, antrenorul – jucător Florin Ignat a marcat pentru 3-0, în minutul 28. Petrișor Toniță a trimis din propria poartă în careul harghitean, iar Ignat a marcat cu capul pe spate.

Harghitenii au riscat și au abordat jocul cu 5 contra 4, portarul Grigoraș a lăsat locul unui jucător cu veleități ofensive. Momentul a fost speculat de gălățeni și Cireș a recuperat și a pasat la Andrei Crăciun, iar acesta a marcat în poarta goală pentru 4-0, în minutul 34. Același Cireș a greșit o pasă în defensivă iar harghitenii au marcat pentru 4-1 prin Andor în minutul 35. Scorul final a fost stabilit de golul marcat de Rareș Oană, după o pasă primită de la Cosmin Petică, cu 3.10 minute rămase de jucat din meci.

United a început cu: Toniță – Cireș, Burdujel, Crișan, Araujo. Au mai intrat: Crăciun, Ignat, Pele, Boșneagă, Petică, Arhire, Oană. Nu au fost utilizați portarii Cârdei și Păduraru.

Luni, de la ora 18.00, United va juca finala cu Autobergamo Deva. Echipa din Hunedoara a învins în cealaltă semifinală formația de Liga a II-a West Deva cu scorul 5-4 după prelungiri. La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 4-4.

sursa foto: FRF – arhivă

Articolul precedentINS: 53,121 milioane tone mărfuri încărcate/descărcate în porturile maritime româneşti în 2021
Articolul următorCălin Georgescu, la Culisele Statului Paralel: ”Pentru strălucirea noastră ca popor trebuie să păstrăm neutralitatea față de orice conflict”