Echipa de futsal United Galați a câștigat al doilea trofeul al sezonului din futsalul românesc. După Cupa României, câștigată în fața celor de la Autobergamo Deva, formația pregătită de Florin Ignat a câștigat finala campionatului Ligii I după ce marți seara a învins cu 4-3 (1-1) în meciul patru al seriei Autobergamo Deva.

Deva a deschis scorul, minutul 13 prin Iulian Cojocaru. Gălățenii au egalat la unu după golul marcat de Andrei Crăciun, după o pasă din corner primită de la Daniel Araujo.

După pauză, Andre Luis Sasse a adus din nou echipa din Deva la conducere pe tabela de marcaj. United a egalat la 2 prin Daniel Araujo, care a marcat dintr-o lovitură liberă de la aproape șapte metri. În minutul 31 Pele a marcat pentru 3-2 și United a trecut pentru prima oară în acest meci în avantaj. Imediat Deva a forțat atacul și a jucat cu fly goalkeeper. În minutul 37 Daniel Araujo a marcat pentru 4-2 după ce a driblat cam toată echipa hunedorenilor. Deva a revenit la 4-3, cu un gol marcat de Bogdan Covaci în minutul 39, dar gălățenii au rezistat până la final, susținuți puternic de suporterii care au umplut și de data aceasta Sala Sporturilor Dunărea.

Florin Ignat a început meciul patru al finalei cu formula: Alin Cârdei – Constiantin Burdujel, Octavian Cireș, Daniel Araujo, Leonardo dos Santos “Pelé”. Au mai jucat: Andrei Crăciun, Florin Ignat, Robert Crișan. Ceilalți campioni: Ionuț Păduraru, Petrișor Toniță, Matei Boșneagă, Cosmin Petică, Rareș Oană, Albert Cireș, Marius Arhire. Antrenor cu portarii: Alexandru Tănăsilă, antrenor secund: Viorel Cojoc, antrenor principal Florin Ignat. Cristi Ștefu – președinte, Toader Ștefu – președinte de onoare.

Din postura de câștigătoare a Ligii I CS United Galați va juca în UEFA Futsal Champions League, pentru al treilea sezon consecutiv.

Articolul precedentPreședintele Curții de Apel Galați candidează pentru un loc în Consiliul Superior al Magistraturii
Articolul următorCSU Hygienium Galați s-a clasat pe locul al doilea in turneul de promovare disputat la Pitesti, cu patru puncte acumulate