United Galaţi a pierdut, la Deva, derbiul Ligii I de futsal

Formaţia United Galaţi a pierdut derbiul Ligii I de futsal, fiind învinsă, la Deva, de echipa locală Autobergamo, cu scorul de 2-1 (1-0).

Partida, contând pentru etapa a 14-a, a fost foarte echilibrată, punctele victoriei gazdelor fiind înscrise de Obadă, în minutele 11 şi 27. Pentru oaspeţi a înscris căpitanul Viorel Cojoc, în minutul 39. De remarcat faptul că gălăţenii au avut o şansă importantă de a realiza egalarea, în ultimele secunde ale întâlnirii, mingea fiind parată de portarul… gălăţean al Devei, Toniţa.

În urma acestui rezultat, s-a produs din nou rocada la vârful clasamentului primei ligi de futsal. Formaţia din Deva a preluat şefia, cu 33 de puncte, în timp ce United a căzut pe locul al doilea, cu 31 de puncte. Gălăţenii au început sezonul cu o penalizare de trei puncte.

În etapa următoare, pe 16 februarie, United va întâlni pe teren propriu formaţia FK Odorheiu Secuiesc, echipă aflată pe locul 5. Până atunci, campionatul va fi întrerupt pentru o acţiune a echipei naţionale.

Articolul precedentHocheiştii gălăţeni au câştigat la zero al doilea joc cu Marton Aron
Articolul următorCSU Belor Galaţi, a zecea înfrângere din tot atâtea mecuri disputate