United Galați a ajuns la a doua victorie consecutivă din luna decembrie, după un foarte muncit 6-3 pe terenul celor de la Luceafărul Buzău, în etapa a 13-a din Liga 1 la futsal.

Gazdele au condus încă din primul minut prin golul marcat de Vincene, apoi Araujo egalează în minutul 3. Luceafărul a avut 2-1 în minutul 17, după un gol marcat de același Vincene. Burdujel egalează cu un minut înainte de pauză, iar cu 15 secunde înaintea pauzei United a trecut în avantaj prin golul marcat de Crișan. Buzăul a avut forța de a egala la 3, prin Călugăreanu, în minutul 27, iar un minut mai târziu Araujo a readus Galațiul la conducere. În minutul 37 Arhire a majorat diferența pentru oaspeți, iar în minutul 38 au marcat prin portarul Toniță, care a profitat de un eșuat atac „5 contra 4” al Luceafărului.

United a obținut cele trei puncte importante, și urcă pe locul 3 în clasament, cu 19 puncte, iar Luceafărul rămâne pe locul 5, cu 9 puncte. .

LUCEAFĂRUL: Chivulescu – Bobe, Călugăreanu, Vincene, Minoiu. Rezerve: Nedelea, Burciu, Goicea, Rosciugă, Curte. Antrenor: Radu Burciu.

UNITED: Toniță – Tacot, Ignat, Araujo, Crișan. Rezerve: Cîrdei, Păduraru, Burdujel, Petică, Oană, Arhire, Cireș, Crăciun, Coquinho. Antrenor: Florin Ignat.

Luna decembrie mai aduce două jocuri pentru United, ambele la Sala Sporturilor Dunărea din Galați: joi, 9 decembrie, cu Autobergamo Deva, și duminică, 12 decembrie, cu FK Odorheiu Secuiesc. Luceafărul va juca pe 11 decembrie, în Sala Polivalentă din Focșani, cu Sportul Ciorăști.

Articolul precedentPrințul Nicolae, nepotul Regelui Mihai, explicații despre cine a decis excluderea sa din linia succesorală la Coroana României