United Galați au obținut calificarea în semifinalele Cupei României la futsal după victoria cu 6-1 (3-1) în meciul decisiv de calificare la turneul final, de la Sala Sporturilor Dunărea, contra celor de la Sportul Ciorăști.

După egalul cu Autobergamo Deva, cei de la Sportul Ciorăști nu a mai reușit să pună probleme și celor de la United Galați. Leonardo dos Santos “Pelé”, a deschis scorul rapid. Avantajul United a fost dublat cu cinci minute înainte de final de un autogol. Fostul jucător al Oțelului Galați, Fernando Dobre a trimis în propria poartă o minge trimisă în fața porții de Burdujel. Când mai erau 50 de secunde din prima repriză, Petrișor Toniță a parat o lovitură de pedeapsă, iar după câteva secunde brazilianul Araujo a marcat pentru 3-0. Scorul pauzei a fost stabilit de vrânceni în ultimele secunde ale primei reprize.

În repriza a doua Sportul Ciorăști nu a mai pus mari probleme, mai ales după ce în primul minut gălățenii au marcat pentru 4-1 prin Andrei Crăciu, după o combinație cu Cireș. Tot brăileanul Andrei Crăciun a marcat și golul de 5-1, la jumătatea reprizei a doua. Cu 100 de secunde înaintea finalului de meci Cosmin Petică a marcat pentru 6-1, acesta fiind și scorul final.

Florin Ignat a folosit următorii jucători: Toniță – Burdujel, Cireș, Crăciun, Boșneagă. Au mai jucat: Cîrdei – Criăsan, Ignat, Araujo, “Pelé”, Petică, Arhire, Oană.

La turneul final al Cupei României vor evolua alături de United Galați: Autobergamo Deva, West Deva (Liga a II-a), și învingătoarea dintre Fortius Buzău și FK Odorheiu Secuiesc, meci programat sâmbătă, 5 martie, ora 17:30.

United Galați și Sportul Ciorăști se vor întâlni din nou la Sala Sporturilor Dunărea din Galați, sâmbătă, 5 martie, de la ora 17.00, de data asta în campionatul Ligii I la futsal.