United Galați a câștigat la cinci goluri diferență și meciul din campionatul Ligii 1 la futsal în fața celor de la Sportul Ciorăști. Galațiul a învins cu scorul 5-0 (1-0) formația vrânceană după un joc controlat în întregime.

United a deschis scorul destul de târziu, în minutul 17, când Araujo a marcat în urma unui triunghi de pase cu Crișan și Crăciun. United și-a dublat avantajul în debutul părții secunde, în minutul 23, tot cu Araujo marcator. Cu două goluri deficit pe tabelă vrâncenii au abordat ultimele 5.50 minute din meci cu fly-goalkeeper. N-a fost cea mai inspirată decizie, îar în minutul 38 portarul Petrișor Toniță a marcat din propriul semicerc de 6 metri pentru 3-0. În ultimul minut jucătorii Galațiului au marcat și ultimele două goluri ale jocului. Rareș Oană a fructificat pasa prin apărarea vrâncenilor a antrenorului-jucător Florin Ignat și a marcat pentru 4-0, moment al jocului în care United evolua cu Cireș fly-goalkeeper, iar pentru 5-0 a marcat Daniel Araujo, când mai erau 5 secunde din meci.

United Galați: Toniță, Păduraru (rezervă) – portari; Burdujel, Araujo, O. Cireș, Crișan, Crăciun, Ignat, Boșneagă, Petică, Arhire, Oană, A. Cireș.

Cu o etapă înainte de finalul turului suplimentar din Liga I United are 37 de puncte și urcă pe primul loc în clasament cu două puncte, dar și două meciuri în plus față de Autobergamo Deva. În ultimul meci al sezonului regulat United va juca pe terenul celor de la Luceafărul Buzău, 15 martie, ora 18.00.

sursa foto: sportulilistrat.ro

Articolul precedentAVERTISMENT MINISTERUL SĂNĂTĂȚII Iodura de Potasiu nu trebuie utilizată în mod profilactic, deoarece poate provoca afecțiuni ale glandei tiroide.
Articolul următorCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a emis ordinul pentru demararea proiectării și execuției pentru Centura Galațiului