United Galați a învins în deplasare pe Autobergamo Deva, scor 1-4 (0-1), în etapa a 3-a a turului suplimentar al Ligii 1 la futsal. Gălățenii s-au rwvanșat astfel după înfrângerea suferită în ultima etapă a sezonului regulat, când au pierdut la Deva cu 4-2.

United a deschis scorul prin Octavian Cireș în minutul 12. Daniel Araujo a reușit o dublă în prima jumătate a reprizei secunde, minutele 23 și 27, cu care a dus scorul la 3-0. În minutul 37 Daniel Araujo a fost eliminat pentru două galbene, iar gălățenii au jucat doar cu 3 oameni în atac următoarele două minute. Autobergamo Deva a redus din diferență la 1-3 în minutul 38, prin golul marcat de Keco. Gazdele au atacat cu cinci oameni și gălățenii i-au surprins după o minge recuperată, iar portarul Petrișor Toniță a înscris golul de 1-4, cu un șut din preajma porții sale către poarta goală a gazdelor.

Cu victoria de la Deva, United Galați și-au consolidat prima poziție în clasamentul Ligii I, unde au 35 de puncte din 14 jocuri, cu patru puncte mai mult decât Autobergamo Deva, echipa de pe locul doi, dar care a jucat 15 meciuri.

Pentru United urmează un meci în Cupa României. Marți, 21 februarie, de la ora 17.00, deținătoarea trofeului Cupei României va juca la Sala Sporturilor Dunărea cu FK Odorheiu secuiesc în faza sferturilor de finală din Cupă. Următorul meci în Liga 1 va fi pe 12 martie, tot la Galați, cu CFR 1933 Timișoara.

Articolul precedentVIDEO 34 de percheziții domiciliare pentru destructurarea unui grup infracțional organizat, specializat în săvârșirea infracțiunii de trafic de migranți
Articolul următorValentine’s Day pune pe jar angajații. Câți români își caută jumătatea la locul de muncă.