Luni seara, în fața unei săli arhipline, United Galați a câștigat Cupa României la futsal, pentru prima dată în istoria clubului, după ce s-a impus cu scorul 5-4 (1-1), în fața celor de la Autobergamo Deva. A fost a cincea finală de Cupă pe care United a jucat-o, dar prima pe care au câștigat-o.

Deva a deschis în minutul 4, prin golul marcat de brazilianul cu cetățenie română Andre Sasse. Gălățenii au egalat în minutul 11, prin golul reușit de un alt braziliano – român, Daniel Araujo. După primele 20 de minute de joc scorul a fost egal, 1-1.

În partea secundă echipa din Devaa marcat de trei ori fără să primească gol în primele 7 minute. Două dintre goluri au fost marcate de Sasse, iar unul de Covaci. Andrei Crăciun și-a introdus echipa în joc  în minutul 28, cu golul de 2-4. Brazilienii Araujo și Pele au conlucrat pentru golul de 3-4, iar Deva, apoi gălățenii au egalat prin Florin Ignat, dintr-o pasă primită de la Araujo, în minutul 32.

Gălățenii au riscat și s-au avântat în atac, iar insistența ofensivă a fost răsplătită cu golul de 5-4, reușită semnată de brazilianul Pele, când mai erau fix două minute de joc din meci, iar pe final United a rezistat atacului celor de la Deva, care au atacat cu cinci jucători după ce au scos portarul.

United a început cu: Toniță – Cireș, Burdujel, Crișan, Araujo. Au mai intrat: Crăciun, Ignat, Pele și Alin Cîrdei.