Câștigătoarea fazei județene Galați din Cupei României, Unirea Braniștea, formație nou promovată în Liga a 3-a, a debutat cu o victorie în grupele regionale din Cupa României la fotbal. Formația gălățeană a jucat miercuri la Schela, meci considerat pe teren propriu pentru formația din Braniștea, cu buzoienii de la CS Voința Lanuri, câștigătoarea Cupei în județul Buzău.

Unirea Braniștea s-a impus cu scorul 3-1 (2-1). Voința Lanuri a deschis scorul în minutul 12, prin Daniel Ignat, care a înscris din penalty. În minutul 25 Gabriel Răducan a restabilit egalitatea și tot el a adus echipa din Braniștea în avantaj în minutul 38. În minutul 50 Vlăduț Antofe a marcat pentru 3-1, iar până la final nu săa mai marcat. La finalul meciului s-au executat și lovituri de departajare, pentru eventualitatea în care la finalul etapei pe regiune vor fi două echipe la egalitate perfectă. La loviturile de departajare Voința lanuri a câștigat cu 4-2.

Unirea Braniștea: Alex Vlasie – Dragoș Popa, Daniel Gîță (min. 46 Vlăduț Antofe), Ruben Codreanu, Mădălin Hilohi, Iulian Năpârlici, Denis Andrei (min. 61 Lucian Murgoci), Gabriel Răducan (min. 61 Ionuț Ciotârcă), Dilip Dima (min. 46 Alin Drăgan), Constantin Spânache min. 46 Florin Lăutaru), Marius Manea. Antrenor: Ionuț Niculicea.

Voința Lanuri: George Sava – Florin Anton, Alin Ioniță, Gelu Petrescu, Dragoș Ioniță, Ionuț Istrati, Cosmin Eftimie, Robert Topor (min. 46 Ionuț Cernea), Daniel Ignat, Andrei Cîmpeanu (min. 52 Cezar Chiriță), Georgian Leaua. Antrenor: Tănase Lăptoiu

După primul meci din Grupa B, Regiunea 7, Cupa României, echipa din Braniștea este pe primul loc în clasamentul grupei. Sâmbătă, 9 iulie, de la ora 18.00, echipa din Braniștea va juca al doilea, și ultimul, meci din grupele regionale pe terenul celor de la Pescărușul Sarichioi. Voința Lanuri va juca următorul meci pe 13 iulie, pe teren propriu, cu Pescărușul Sarichioi.

Articolul precedentMotocicliștii trag un semnal de alarmă! Ride&Ride: Și noi suntem în trafic! Ca să primești respect, trebuie să oferi respect!