Unirea Braniștea a reușit sâmbătă după amiază să continue seria rezultatelor pozitive, reușind să învingă cu 1-0 (1-0) pe Metalul Buzău, ocupanta locului 2 în seria a II-a din Liga a 3-a, într-un meci contând pentru etapa a 13-a, disputat pe stadionul Oțelul din Galați. Dacă pentru Unirea Braniștea a fost a treia victorie consecutivă, pentru echipa buzoiană este al doilea eșec consecutiv, care o îndepărtează la 4 puncte de ocupanta primului loc, CSM Rm. Sărat.

Meciul nu a fost unul spectaculos, fiind unul de luptă și îndârjire, cu multe faulturi, dar puține ocazii și doar un singur gol. Metalul a avut o posesie mai bună, dar au dominat steril, fără ocazii de poartă.

Singurul gol al meciului a fost marcat în ultimul minut de joc al primei reprize. După o centrare în careu, mingea a fost așezată pentru Murgoci, care a șutat la poartă, lângă bară, făcând inutilă intervenția întârziată a portarului buzoian.

Unirea Braniștea: G. Ursu – A. Mihai, Dr. Voicu (min. 84 Gîță), Enache, Hilohi, Murgoci, Năpârlică, Țicămucă (min. 72 Spînache), M. Cireș (min. 63 Filip Dima), E. Dumitru (min. 63 Tarozzi), G. Răducan.

Metalul Buzău: Iul, Dinu – D. Stan (min. 46 Tarsa), Ontel (min. 22 Cocîrlă), Ghinga (min. 64 Nedelcu), D. Mihai (min. 46 Spătaru), A. Marcu, Tudorică, Ad. Moldovan (min. 75 C. Bardaș), Antone, Șt. Păun, Fl. Puiu.

După 13 etape, Unirea Braniștea se află pe locul 5, cu 25 de puncte, iar etapa viitoare va juca în deplasare, la Dinamo Bacău. Metalul Buzău a rămas pe locul 2, cu 28 de puncte, iar în etapa viitoare va juca pe teren propriu cu liderul seriei, CSM Râmnicu Sărat.

Articolul precedentDSP Galaţi plăteşte cheltuielile de judecată celor care au contestat amenzile pentru necompletarea formularului PLF
Articolul următorÎnfrângere pe teren propriu a voleibaliștilor de la CSM Arcada Galați în fața celor de la CSA Steaua București