TENIS, BILLIE JEAN KING CUP: ROMÂNIA, ELIMINATĂ DE JAPONIA ÎN PRIMUL TUR AL FAZEI FINALE

TENIS, BILLIE JEAN KING CUP: ROMÂNIA, ELIMINATĂ DE JAPONIA ÎN PRIMUL TUR AL FAZEI FINALE
"Tricolorele" au fost învinse de adversarele nipone cu 1-2
România a fost eliminată de Japonia, scor 1-2, în primul tur al fazei finale de Billie Jean King Cup.
În primul meci, Ana Bogdan (116 WTA) a învins-o joi, la Malaga, pe Nao Hibino (152 WTA), scor 6-2, 6-4, după o oră şi 20 de minute.
Mai apoi, Jaqueline Cristian (73 WTA) a cedat în fața Enei Shibahara (135 WTA), scor 6-4, 7-6 (2), într-o oră şi 41 de minute.
În meciul de dublu, perechea Monica Niculescu/Gabriela Ruse a pierdut în fața cuplului Shuko Aoyama/Eri Hozumi, scor 1-6, 5-7.
Potrivit Radio România Sport, în sferturi Japonia va întâlni echipa Italiei, finalista din 2023.
Echipa României s-a calificat în premieră la turneul final al Billie Jean King Cup, după ce a învins Ucraina cu 3-2.
Citește și:
- 18:47 - Gabriela Ruse, înfrângere dramatică în fața Elenei Rybakina la WTA Madrid
- 18:25 - Sorana Cîrstea, calificare spectaculoasă în turul 3 la WTA Madrid: victorie în două seturi
- 16:39 - Jucătorii de la FCSB îl vor pe Andrei Prepeliță antrenor! Variantă surpriză după plecarea lui Mirel Rădoi
- 12:01 - Daniel Pancu, despre problema fotbalului românesc: „Cel mai mult suferim la cei care-i antrenează”
Urmărește știrile Realitatea de Galati și pe Google News














