CSM Arcada Galați a câștigat primul meci din finala campionatului Diviziei A1 masculine de volei cu o victorie categorică pe terenul celor de la CSA Steaua București. Gălățenii au învins cu scorul 3-0, cu primele două seturi câștigate în prelungiri. Elevii lui Sergiu Stancu a reușit un meci foarte bun, reușind o victorie ce le poate permite să închidă finala pe teren propri, la Galați.

În primul set,după ce bucureștenii au realizat primul punct al meciului, gălățenii au preluat conducerea și s-au distanțat și la 4 puncte, scor 4-8. Pe final gălățenii au avut 20-23, apoi Steaua s-a apropiat la un punct. Gălățenii au avut o primă mingie de set la 22-24. Steaua a egalat la 24, la 25, la 26 și la 27, dar gălățenii au reușit să realizeze două puncte legate și și-au adjudecat primul set la scorul de 27-29.

În setul al doilea gălățenii au făcut primul punct, apoi Steaua a preluat conducerea, dar pentru scurt timp, pentru că elevii lui Sergiu Stancu au preluat conducerea, scor 4-6. Arcada s-a distanțat apoi la trei puncte, 8-11, 9-12, 10-13, 11-14 și 12-15. Steaua a egalat la 16 și la 17, dar jucătorii de la Arcada au reușit din nou să se distanțeze la 3 puncte, 17-20. Steaua a avut o revenire și a preluat conducerea, 21-20 și au avut o minge de set la 25-24. Arcada a salvat mingea de 1-1 și au reușit să câștige setul al doilea cu 25-27.

Setul al treilea a fostînceput mai bine de ”militari”, care au condus cu 4-2, 6-4, 8-5. Gălățenii au egalat la 9 și la 10, și au preluat conducerea, scor 11-13. Steaua a egalat la 15, dar Arcada a trecut din nou în avantaj, 15-21 și apoi au reușit să închidă setul 3 la scorul de 18-25, obținând o victorie clară, scor 0-3.

Marian Bala a fost MVP-ul jocului cu 16 puncte, 14 dintre ele reușite cu atacul. Căpitanul a fost secondat de tânărul Alexandru Rață cu 9 puncte, doi ași. Rață l-a suplinit perfect în seturile doi și trei pe Daniel Malescha astăzi cu 7 puncte realizate. Danezul Madsen a încheiat jocul cu 8 puncte, iar pe lista remarcaților se înscrie și Vasile Talpă. Pe lângă blocajele arhicunoscute basarabeanul și-a corijat serviciul și a reușit chiar un as. Marcator a fost în primul meci al finalei și centrul Andrei Butnaru cu 6 puncte realizate.

Meciul doi al finalei este programat pentru luni, 1 mai, de la ora 17.00, tot pe terenul celor de la CSA Steaua.

Articolul precedentSalariile la stat vor scădea, sporurile se plafonează – Vești proaste de la ministrul Fondurilor Europene
Articolul următorȘcoala Profesională „Hortensia Papadat-Bengescu” din comuna Ivești, județul Galați, s-a înfrățit cu Școala Profesională din orașul Florești, din Republica Moldova