După înfrîngerea din etapa trecută, în fața celor de la Voința Limpeziș, echipă matematic retrogradată din Liga a 3-a, Sporting Liești a întâlnit sâmbătă după amiază, pe teren propriu, pe CSM Focșani, echipă care îi luase locul 1 în seria a II-a a play-out-ului Ligii a 3-a. După un meci de luptă, în care ambele echipe au încercat să nu primească gol și să încerce lovitura de grație pe acțiuni rapide de atac, Sporting Liești a reușit să se impună cu 1-0 (0-0).

O primă ocazie a aparținut celor de la CSM Focșani, în minutul 4, când la o lovitură liberă din partea dreaptă, Zaharia a centrat în careu, iar Abeaboeru a trimis cu capul de la 9 metri, dar peste poartă. În minutul 14, Manu a executat un corner de pe dreapta, a centrat în careu, dar Săpunaru a reluat slab cu capul din 8 metri, și mingea a trecut mult pe lângă poartă. În minutul 20 Stan a pătruns pe partea stângă și a centrat spre Costea, dar Săpunaru a respins în corner, din 6 metri, Lovitura de la colțul terenului a fost însă respinsă de jucătorii focșăneni.

În minutul 23, Stan a primit o pasă în colțul careului de 16 metri, lateral stânga, a pătruns în careu și a centrat la 8 metri, dar șutul lui Iordache a fost reținut de portarul Preda. În minutul 27 Iordache a șutat de la 22 de metri, dar portarul Preda a reținut.

În minutul 38 meciul a fost întrerupt circa 2 minute după ce ndrei Mihu a acuzat o accidentare, el fiind și schimbat cu Iacob. În minutul 43 Iordache a lutat de la 22 de metri, dar mult peste poartă, iar un minut mai târziu, Chiriac a trimis mult pe lângă de la 20 de metri, poziție centrală și scorul la pauză a rămas 0-0.

În minutul 59 Riza a executat o lovitură liberă din 22 de metri, lateral dreapta și a trimis direct pe poartă, dar portarul Lieștiului a reținut. În minutul 62 Crihană l-a văzut ieșit din poartă pe Preda și a încercat un șut de la centrul terenului, dar mingea nu a nimerit cadrul porții. În minutul 72 Costea a trimis cu capul din 8 metri, o minge centrată din partea stângă, dar portarul Preda a reținut. În minutul 75 Zaharia a pătruns în careu și a șutat din 8 metri, lateral stânga, pe colțul scurt, dar mingea a lovit bara și a revenit în teren, în afara careului de 16 metri și jucătorii de la Liești au îndepărtat pericolul. În minutul 80 Grigoraș a profitat de greșeala lui Abeaboeru și a șutat de la 20 metri, ușor lateral stânga, dar mingea a trecut mult peste poarta lui Preda. Un minut mai târziu oaspeții au avut o nouă ocazie de gol, la pătrunderea lui Dumitru. Acesta a centrat pe linia de 6 metri pentru pasăre, dar acesta a fost blocat de Maftei, care a trimis în corner. Zaharia a executat cornerul în fața porții, dar Cilighideanu a boxat în lateral, de unde Săpunaru a recuperat și focșaniul a rămas în atac.

În minutul 86 Gicu Iordache a executat o lovitură liberă din preajma careului, lateral dreapta, a centrat până pe partea opusă, de unde Cucu a retrimis, cu capul, în mijlocului careului, iar George Iacob a trimis cu capul, lângă bara din dreapta porții lui Preda, 1-0.

În minutul 89 Crihană a recuperat o minge la 30 de metri de poarta adversă, i-a pasat în careu lui Iordache, care a pătruns și a vrut să trimită în fața porții, dar Preda a reținut. Ultima fază a meciului a aparținut celor de la focșani, la un corner de pe stânga, executat de Zaharia, însă fundașii gazdelor au respins și arbitrul a fluierat finalul meciului care a consființit victoria celor de la Liești cu scorul de 1-0, victoria care i-a readus pe primul loc în grupa de play-out din seria a II-a a Ligii a 3-a.

Sporting Liești: Cilighidreanu – Dima, Maftei, Munchiu, Dima, Chiriac (min. 63 Grigoraș), Crihană (min. 89 Cucu), Stan, Iordache, Mihu (min. 40 G. Iacob), Costea.