Sâmbătă după amiază, la Liești, a avut loc meciul din etapa a 4-a din play-off-ul seriei a II-a din Liga a 3-a, între Sporting Liești și Viitorul Ianca. Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor cu scorul de 1-0 (1-0), iar Sporting Liești a rămas pe primul loc înaintea ultimei etape din turul play-off-ului.

În minutul 12, la o acțiune pe partea stângă a celor de la Liești, Al. Stan a pătruns în careu, a driblat doi adversari și a șutat pe colțul scurt, dar pe lângă poartă. Vlăsie a repus din colțul careului de 6 metri și a trimis lung, Petrache a combinat cu Ciucureanu, iar acesta din urmă a trimis o pasă pentru Coman, printre fundașii adverși, dar acesta a intrat în unghi și a fost blocat în momentul centrării. Lovitura de la colț a fost executată de Ciucureanu, la prima bară, dar Băluțî a reluat din 6 metri, pe lângă poartă.

În minutul 17 M. Dima l-a faultat la 28 de metri pe Gicu Iordache. Tot fostul jucător al Daciei Unirea Brăila a executat lovitura liberă, peste zid, lângă bara din dreapta, mingea a luat pământul și a sărit peste mâinile portarului Vlăsie, surprins de execuția lui Gicu Iordache, 1-0 di minutul 18.

În minutul 22, la o pasă lungă pentru Chiriac, acesta trece de Moroianu și șutează de la 10 metri, ușor lateral dreapta, dar portarul Vlăsie deviază în lateral. În minutul 44 Iordache a pasat în careu pentru Crihană, dar Popa l-a deposedat când se pregătea să șuteze de la 7 metri. La cornerul rezultat, s-a centrat în fața porții, pe bara a doua, Vlăsie a voleibalat până la 16 metri de unde  Crirtiac a reluat din vole, însă în Moroianu, din care mingea a ieșit în corner.

În minutul 57 Ciucureanu a șutat de la 23 de metri, pe jos, fără prea multă vlagă, și portarul gazdelor a reținut. În minutul 63 Chiriac a executat un corner de pe partea stângă a atacului gazdelor și a centrat în mijlocul careului mare, unde Crihană s-a înălțat și a trimis cu capul, dar peste poarta lui Alin Mihai. În minutul 72, la o acțiune pe partea dreaptă, Băluță a șutat din colțul careului de 16 metri, pe colțul scurt, dar portarul Cilighidreanu a reținut. Un minut mai târziu, Mucuță a recuperat o minge aproape de centrul terenului, a avansat câțiva metri și a șutat de la circa 28 de metri, însă mult peste poarta gazdelor.

Ultimul sfert de oră a fost dominat de echipa din Ianca, dar jucătorii lui Viorel Tănase nu au reușit să amenințe poarta gazdelor. În minutul 89, jucătorii de la Ianca au fost surprinși avansați cu fundașii la centrul terenului, Iordache a pornit un acțiune de contraatac de la centrul terenului, dar când a pătruns în careu și a vrut să-l dribleze pe Moroianu a pierdut controlul balonului și a fost deposedat de fundașul central al celor de la Ianca.

În minutul 90 Ciucureanu a executat o lovitură liberă, din apropierea colțului terenului, lateral stânga, și a șutat pe prima bară, dar Munchiu a respins cu capul în cormer. Arbitrul a acordat fault în atac, considerând că Moroianu l-a faultat pe portarul Cilighidreanu, motiv pentru gazde de a mai trage de timp.

Sporting Liești: Cilighidreanu – Ștefănescu, Iacob, Maftei, David Dima, Munchiu, Crihană, Chiriac (min. 74 Ad. Grigoraș), G. Iordache, Al. Stan, V. Costea.

Viitorul Ianca: Vlăsie (min. 46 A. Mihai) – M. Iordache, D. Popa, Moroianu, Ciochină (min. 46 Coteț) – R. Băluță, Ad. Postolea (min. 43 D. Mucuță), M. Dima, Ciucureanu, A. Petrache (min. 61 D. Cheleș) – M. Coman (min. 61 R. Șoptică).