Sporting Liești a ratat accederea în play-off-ul campionatului ligii a 3-a. În ultima etapă formația gălățeană avea nevoie de victorie în jocul cu CSM Focșani pentru a spera că poate termina pe primele 4 locuri în seria a II-a. Meciul cu a doua clasată s-a încheiat cu victoria celor de la CSM Focșani 2007 cu scoruld e 1-2 (0-1).

Focșănenii au dominat cu autoritate în prima repriză, când au și deschis scorul prin Băciuț care a reluat cu capul de la 11 metri, mingea venită din lovitura liberă din partea stângă, bătută de Taciuc, și a trimis-o în poarta lui Andrei Brăneț rămas fără reacție. Până la pauză focșănenii au mai avut două situații de gol, prin Robert Bratu.

În partea a doua a întâlnirii, lieștenii au avut mai multe momente de presiune în jumătatea de teren a oaspeților, au fost aproape de gol prin Călin, în minutul 69, dar acesta, singur cu portarul Lazăr, a trimis peste acesta, dar și peste poartă.  În minutul 70 Rogoveanu a șutat de la 25 de metri, lângă bara din stânga lui Brăneț și a făcut 0-2.

Golul celor de la Liești a fost marcat de Alexandru Stan în minutul 90+1. Bratu a trimis o pasă la portar, lazăr a vrut să-l dribleze pe Stan, dar a scăpat mingea și jucătorul Lieștiului a trimis în poartă din 6 metri, 1-2.

Sporting Liești a început cu formula: A. Brăneț – Iancu, Voicu, Sevastian, Năstase, Mihu, Munchiu, Stan, Iordache, Grigoraș, Călin. Au mai intrat: Bîrlădeanu, Chiriac, Iftimie, Hodorogea, Bucevschi.

Sporting Liești a încheiat sezonul regulat pe locul 5, primul sub locurile de play-off, cu 28 de puncte, 9 victorii, o remiză, 8 înfrângeri, golaveraj 31-25.

Pentru Sporting Liești urmează meciurile din play-out.