Sporting Liești au preluat șefia grupei de play-out din seria a II-a a Ligii a 3-a, după victoria cu 5-0 (1-0) în jocul de pe propriul teren cu Dacia Unirea Brăila.

Sporting Liești a deschis scorul abia în minutul 45, pe un contraatac finalizat de Viorel Costea, după un corner al echipei brăilene care i-a surprins prea avansați pe jucătorii Daciei Unirea. În minutul 54, Gicu Iordache, fost jucător al Daciei Unirea Brăila în perioada când aceasta a fost pregătită de Alin Pânzaru, a majorat diferența la 2-0, iar în minutul 59 George Iacob a înscris pentru 3-0.

În 68 Adrian Grigoraș a înscris pentru 4-0, iar Andrei Călin a stabilit rezultatul final prin golul de 5-0 marcat în minutul 74.

Sporting Liești a început meciul cu formula: Cilighidreanu – Dima, Iacob, Maftei, Ștefănescu, Chiriac, Munchiu, Crihana, Stan, Iordache, Costea. Au mai intrat: Grigoraș, Cucu, Sănduc, Călin, Prepeliță.

Dacia Unirea Brăila: Zaharia – Buhăescu (min 70 Carnaru), Șt. Sava, A. Simion, A. Bădilaș – Răileanu, Mendez, Boroșu (min 46 Dragomir), Edmilson, Luca (min 75 Boroditenco), Ghiță (min 65 Gorgovan).

Victoria cu cei de la Brăila, coroborată cu remiza celor de la CSM Focșani, scor 2-2, de la Ianca, urcă Sporting Liești pe prima poziție în grupa de play-out a seriei, cu 36 de puncte. Dacia Unirea Brăila a rămas pe ultimul loc, cu doar două puncte

Pentru Sporting Liești urmează un nou meci pe propriul teren sâmbătă, 22 aprilie, de la ora 17.00, cu Viitorul Ianca. În etapa a 4-a din play-out, Dacia Unirea Brăila va juca pe teren propriu cu Voința Limpeziș, penultima clasată, cu doar 5 puncte acumulate.

Articolul precedentFoto: Unirea Braniștea a învins pe CSM Rm. Sărat și a relansat lupta pentru locul 1 în seria a II-a