Sporting Liești a obținut o victorie importantă în încercarea lor de a câștiga grupa de play-out din seria a II-a a Ligii a 3-a, reușind să câștige cu 2-0 (1-0) meciul de pe stadionul Milcovul din Focșani, cu CSM Focșani, echipă care anul acesta a avut o cădere neașteptată, ratând și play-off-ul.

Scorul a fost deschis de David Dima, în minutul 14. Costea a pătruns în careu și i-a pasat lui Stanc care a șutat din careu, într-un adversar și mingea s-a dus în corner. Lovitura de la colț a fost executată de pe partea dreaptă, înalt pe linia de 6 metri, la bara a doua, de unde Dima a trimis cu capul în vinclul din dreapta porții lui Mărgărit.

În minutul 72 Dima a pătruns prin partea stângă și a intrat în careu, apoi a centrat în fața porții, la 8 metri, de unde Andrei Călin a trimis în poarta gazdelor și a stabilit scorul final.

Pe final de meci gazdele au avut o mare ocazie, dar lieștenii au salvat de două ori de pe linia porții.

Meciul a fost început de Sporting Liești cu formula: Cilighidreanu – Ștefănescu, Maftei, Munchiu, Dima, Iacob, Chiriac, Crihana, Stan, Iordache, Costea. Au mai intrat: Cucu, Călin, Grigoraș.

Sporting Liești este pe locul doi în clasamentul play-out-ului din seria a II-a cu 33 de puncte, un punct mai puțin decât CSM Focșani echipa de pe primul loc. Vineri, 14 aprilie, de la ora 17.00, Sporting Liești va juca pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila.

Articolul precedentApă Canal Galaţi montează 11690 de contoare cu citire la distanţă, în municipiul Galați şi 6 comune din judeţ