SCM Gloria Buzău rămâne neînvinsă, iar CSM Galați fără nici un punct, și după duelul direct din etapa a 9-a a Ligii Florilor, disputat joi seara în Sala Sporturilor Dunărea din Galați. Handbalistele pregătite de Adrian Chiruț s-au impus la 7 goluri diferență după ce la pauză au avut un avantaj de 12 gluri, scor 20-27 (6-18)!

Gloria a deschis scorul prin Czeczi, apoi gălățencele au egalat prin Ichim, dar în minutul 5 scorul era 1-5 pentru oaspete. În minutul 16 buzoiencele s-au distanțat la 8 goluri, scor 2-10, după un gol marcat de Ilyina, iar cea mai mare diferență de scor din primele 30 de minute a fost de 12 goluri, înregistrată prima dată la scorul de 5-17, în minutul 29. CSM Galați a marcat apoi prin Manolachi din aruncare de la 7 metri, iar scorul primei reprize a fost stabilit de Prkacin în ultimele secunde, 6-18.

După pauză, primele care au marcat au fost handbalistele de la CSM Galați, prin Manolachi, din aruncare de la 7 metri. A urmat o serie de alte 5 goluri marcate de gazde și în minutul 40 scorul a devenit 12-18. SCM Gloria a marcat primul gol în repriza a doua abia în minutul 41, prin Prkacin, din aruncare de la 7 metri. În minutul 50 Prkacin a marcat pentru Buzău și a dus din nou echipa oaspete la un avantaj de 10 goluri. Gălățencele au marcat în minutul 51 prin Eiler, după 7 minute în care nu au înscris, iar Buzăul a mai avut o singură dată 10 goluri avantaj, scor 16-26 în minutul 55, după golul lui Dragunoiu. Până la final CSM Galați a mai marcat de 4 ori, iar Gloria o singură dată, i rezultatul final a fost 20-27.

Pentru CSM Galați au marcat: Lopătaru – 4 goluri, Bichir -4, Corban -4, Manolachi -3, Ichim -2, Eiler -2, Mureș -1.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Czeczi -8 goluri, Prkacin – 4, Ilyina -3, Petrovic -3, Moroianu -2, Burlachenko -1, Keita -1, Dragunoiu -1, Stoleru -1, Sîrb -2, Zamfirescu -1.

După 9 etape, SCM Gloria Buzău este pe primul loc în Liga Florilor, cu 27 de puncte, golaveraj 266-222. În etapa a 10, SCM Gloria Buzău va juca vineri, 23 decembrie, de la ora 17.30, pe teren propriu, cu CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. SCM Galați este pe ultimul loc, fără niciun punct, golaveraj 204-287, iar etapa viitoare va juca în deplasare cu Rapid București.