Cu trei etape înainte de finalul play-off-ului SC Oțelul Galați are un avans de șase puncte față de principala adversară la promovarea directă în SuperLiga, Dinamo București. Duminică după amiază, pe stadionul Ghencea, gălățenii au încheiat cu o remiză, scor 1-1, meciul cu CSA Steaua București, echipă clasată pe locul 2, dar care nu are drept de promovare.

Steaua a deschis scorul în minutul 54 în urma unui penalty, acordat pentru un fault comis asupra lui Chipirliu la un duel cu Scocîlcă. Tot Chirpiliu a fost cel care a executat ovitura de la 11 metri și a marcat pentru 1-0. Oțelul a avut replică după golul încasat. Yabre a marcat, cu capul la colțul lung, dar golul pentru că jucătorul Oțelului s-a aflat în poziție de ofsaid. Pe final, CSA Steaua a rămas cu un om în minus după ce în minutul 85 Beța a fost eliminat în urma unui atac cu piciorul mult prea sus la Ciobanu.

Motivați și de omul în plus cei de la Oțelul au atacat mai convingător și în minutul 89 Juri Cisotii a marcat cu un șut de la 7 metri, după o pasă primită de la Neagu.

SC Oțelul Galați: R. Pop – Andr. Rus, Yabre, Ghiocel (cpt.), D. Panait – Cisotti, Zivulic (I. Neagu 75′), Gorovei (Jardan 69′) – Scocîlcă (Laur. Maxim 69′), K. Fatai (Cîrjan 75′), Oct. Ursu (Cr. Ciobanu 75′)

Oțelul este pe locul în play-off-ul Ligii a 2-a cu 46 de puncte, 6 puncte mai mult decât echipa de pe locul patru Dinamo București. Pentru Oțelul urmează meciul de pe teren propriu, cu Dinamo, iar cu o victorie în meciul de joi Oțelul poate promova în Superliga.