SC Oțelul Galați a înregistrat al treilea rezultat de egalitate de la revenirea în Liga a 2-a și rămâne neînvinsă după 6 etape. Vineri, 9 septembrie, de la ora 16.30, în primul meci al etapei a VI-a, formația gălățeană a remizat, scor 0-0, la Clinceni, pe terenul unde își joacă meciurile de acasă cei de la Progresul Spartac București.

Oțelul a dominat teritorial pe tot parcursul jocului, dar fără să pună în prea mare pericol poarta bucureștenilor. Cea mai mare ocazie de gol a Oțelului a fost ratată de Alin Nica, în minutul 72, când a trimis cu capul din marginea careului de șase metri, însă portarul de Progresul Spartac a avut scos mingea de lângă bară. Nica a mai avut două situații bune de a marca în prima repriză, una în minutul 15, când după o centrare, Cîrjan a preluat pe piept și i-a lăsat mingea pentru șut lui Nica, dar acesta a șutat pe direcția lui Ciontoș. În minutul 39 același Nica a intrat în careu, dar a șutat mult peste poartă.

În minutul 51 la o centrare din dreapta a lui Jardan, în careul mic, Cîrjan și Ciontoș se izbesc unul de altul în 5 metri central, mingea sare în lateral, de unde a fost degajată. În minutul 90+7, Rus a aruncat o minge lung din partea dreaptă a atacului gălățenilor, mingea a fost deviată la bara a doua, iar Cisotti a reluat din semi-foarfecă, din colțul careului mic, însă o face peste poartă.

SC Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Andr. Rus, Yabre, Azinovic, Nedelea – Jardan (V. Markovic 89′), I. Neagu (cpt.), Cisotti – Mitoi (Laur. Maxim 54′), Cîrjan (Bokhashvili 78′), A. Nica (D. Panait 78′). Antrenor: Dorinel Munteanu

După șase etape din campionatul Ligii a II-a SC Oțelul acumulează 12 puncte și peria temporar poziția de lider în Liga a 2-a, golaveraj 8-4, dar nu poate rămâne pe această poziție după meciul de sâmbătă, dintre CSC Șelimbăr și Unirea Dej, indiferent de rezultat. Pentru Oțelul urmează meciul de pe teren propriu cu FC Brașov, marți, 20 septembrie, de la ora 18.00.

Articolul precedentFestivități prilejuite de aniversarea a 174 de ani de la „Bătălia din dealul Spirii” și a Zilei Pompierilor din România, organizate de ISU Galați
Articolul următorRegele Charles al lll-lea în primul discurs adresat naţiunii: De-a lungul vieţii ei, iubita mea mamă, a fost o inspiraţie şi un exemplu pentru mine şi pentru toată familia mea