SC Oțelul Galați a câștigat, scor 2-1 (2-0), partida de verificare disputată în compania formației Dante Botoșani, ocupanta locul 8 a seriei 1, din Liga a 3-a, în al doilea amical în cantonamentul din nordul Moldovei. Meciul disputat pe stadionul Rarăul din Câmpulung Moldovenesc, a pus la grea încercare jucătorii celor două echipe, terenul fiind acoperit de zăpadă, iar pe aproape o oră de joc a nins destul de puternic.

Oțelul a deschis scorul în minutul 14 de Bogdan Gavrilă, care a primit o pasă cu boltă de la Cosmin Stoian și a trimis un lob peste portar, de la 14 metri. În minutul 25 Răducan a trimis o pasă lui Gavrilă, acesta a centrat în mijlocul careului pentru Alin Nica, care a șutat în portar, mingea i-a revenit atacantului gălățenilor care a trimis din 6 metri în plasă. Dante Botoșani a redus din handicap în min. 60, din penalty.

Antrenorul Petre Grigoraș a început cu următoarea echipă: Ursu – Farcaș, Stoian, Ghiocel, Sevastian – Cucu, Crihană – Bîrlădeanu, Gavrilă, Nica – Răducan. În repriza secundă a fost utilizată echipa: Dinu – Mereuță (Farcaș), Stoian, Ghiocel, Crihană – Cucu, Ianu – Petrache, Alecu, Nica – Cîrjan.

Oțelul Galați a ajuns la un acord cu Persela Lamongan, club dim prima ligă din Indonezia, pentru împrumutul jucătorului Marcus Vinicius Vidal Cunha, cunoscut de comunitatea oțelară ca „Marquinhos”. Fotbalistul în vârstă de 28 de ani care a mai îmbrăcat tricoul Oțelului timp de două sezoane, va evolua până în vară, cu opțiunea de prelungire pentru încă o stagiune. El nu a evoluat în acest amical, pregătindu-se separat

Următorul joc de pregătire al oțelarilor se va disputa miercuri, 10 februarie, cu Șomuz Fălticeni, locul 5 din seria 1 a Ligii a 3-a.