Cele două echipe gălățene din Liga a 3-a s-au întâlnit sâmbătă în prima etapă din returul sezonului regulat al eșalonului trei. Jocul s-a încheiat cu victoria Oțelului, scor 3-1 (3-1). Eduard Ioniță au fost contestate de conducerea echipei din Liești. Cei de la Sporting Liești au catalogat drept rușinos arbitrajul centralului Eduard Ioniță.

Vadim Cricimar a încercat să centreze din interiorul careului, dar a fost blocat de Năstase, iar centralul Eduard Ioniță a dictat penalty pentru henț în careu. Tot Cricimar a executat lovitura de pedeapsă, pe sus, și a marcat pentru 1-0 în minutul 8. În minutul 15 Denis Cireș a centrat de pe stânga, iar Demian a trimis din 5 metri, cu capul, peste poarta lui Brăneț.

Oțelul și-a dublat avantajul în minutul 24. Neagu a executat o lovitură liberă din lateral dreapta, a centrat în marginea careului mic, dar Dragoș Voicu, în încercarea de a respinge, a trimis cu capul din 5 metri în propria poartă, 2-0.

În minutul 29, oasepții au ieșit din apărare cu o pasă lungă a lui Cucu pentru Andrei Călin, care a rămas singur cu portarul Ursu și a șutat de la 17 metri în poarta gazdelor, 2-1.

În minutul 31 Neagu a executat o lovitură liberă de la circa 30 de metri și a trimis în marginea careului mic, de unde Ghiocel a reluat cu piciorul puțin peste poarta apărată de Andrei Brăneț.

În minutul 32 Bîrlădeanu a pierdut o minge la 22 de metri în fața lui Demian, acesta i-a pasat în adâncime lui Cisotti care din 6 metri a trimis peste portar, dar și peste poartă, apoi s-a ciocnit cu Brăneț, iar centralul Ioniță a dictat penalty pentru Oțelul. După 4 minute de parlamentări și proteste ale jucătorilor de la Liești, Cisotti a executat lovitura de pedeapsă, în dreapta, Brăneț a ghicit colțul, dar nu a reușit să intervină și scorul a devenit 3-1 din minutul 36.

În minutul 45+1 Năstase a trimis un șut centrare dintr-o lovitură liberă din colțul careului de 16 metri, lateral dreapta, dar mingea a trecut puțin pe lângă stâlpul din dreapta portarului Ursu și scorul la pauză a rămas 3-1.

După pauză, cei de la Liești au început ceva mai insistenți în faza ofensivă. În minutul 50 Mihu a centrat în careu, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, dar Voicu a reluat cu capul peste poartă. În minutul 56 Neagu a executat o lovitură liberă din preajma careului, lateral stânga și a trimis pe colțul scurt, dar Năstase a respins cu capul în corner.

În minutul 84 Nica a șutat din interiorul careului, pe colțul scurt, dar Brăneț a intervenit și a respins în corner de lângă bară.

Oțelul Galați: Ursu, Farcaș, Yabre, Ghiocel, Nedelea, Neagu, Jardan, Cireș, Demian, Cricimar, Cisotti. În repriza secundă au mai evoluat: Niculae, Vaștag, Nica și Dobre.

Sporting Liești: A. Brăneț – Maftei, Voicu, Cucu, Năstase, Munchiu, Mihu, Iancu, Sta, Călin, Bîrlădeanu. Au mai intrat: Țicămucă, Grigoraș și Milea. Penalty-urile dictate de centralul din Galați

Oțelul se menține pe primul loc în clasamentul seriei a II-a din Liga a III-a cu 24 de puncte, din 10 jocuri, un punct mai mult decât echipa de pe locul doi CSM Focșani. Sporting Liești rămâne pe locurile de play-off ale seriei cu 19 puncte din 10 jocuri. Etapa viitoare Lieștiul va juca pe teren propriu cu CS Făurei (locul 9 din 10), 6 noiembrie, ora 14.00, în timp ce Oțelul va juca pe terenul ultimei clasate Sportul Chiscani.