SC Oțelul Galați a remizat, scor 1-1 (1-0), cu formația de prima ligă din Uzbekistan, FK Olympic Tashkent, în cel de-al doilea meci de pregătire din stagiul din Antalya, Turcia. Oțelarii au deschis scorul prin Antonio Cruceru în minutul 10, în urma unei lovituri de colț de pe partea stângă, bătută la prima bară. FK Olympic Tashkent a  restabilit egalitatea în minutul 47.

Oțelul a controlat în mare parte jocul disputat în Belek, iar pe lângă golul marcat, au mai avut trimis de două ori mingea în bara porții adversarilor, prin Chirițoiu în minutul 20, care a șutat de la 12 metri, poziție centrală, și Yabre în minutul 47, care a șutat de la 10 metri în transversală, iar pe faza a doua echipa dein UZbekistan a egalat pe contraatac. Cisotti nu l-a putut învinge pe portar dintr-o poziție de unu la unu, în minutul 79.

Dorinel Munteanu a trimis în teren următoarea formulă: Dur-Bozoancă – Farcaș, Yabre, Zivulic, Panait – Neagu, Jardan, Cruceru – Maxim, Chirițoiu, Nica. Au mai evoluat: Pop – Nedelea, Rus, Chiocel, Gorovei, Bordun, Adăscăliței, Cisotti, Ursu, Ciobanu și Scocîlcă.

În următorul meci de verificare, oțelarii vor întâlni SVV Ulm (Regionalliga Südwest Germania L4, locul 1), într-o partidă ce va avea loc joi, 9 ianuarie.

Articolul precedentGălățean de 18 ani reținut pentru trafic de droguri de risc și operațiuni cu substanțe psihoactive