SC Oțelul a înregistrat la doilea eșec stagional în etapa a V-a. Echipa pregătită de Dorinel Munteanu a pierdut cu 3-1 (1-0) jocul din deplasare cu CSM Focșani,  una dintre rivalele la locurile de play-off.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23. Juncănaru i-a pasat în adâncime pe dreapta lui Strătilă, acesta a pătruns în careu și a centrat în fața porții, iar Băciuț a reluat din 2 metri în poarta lui Uțiu, 1-0.  Oțelul a încercat egalarea, cel mai aproape a fost Valentin Niculae, în minutul 36, a trimis în bara transversală din lovitură liberă, apoi mingea a căzut în fața porții și a fost degajată de un jucător al Focșaniului.

După pauză Oțelul a căutat egalarea dar, Cîrjan, Crîcimar sau Dobre n-au reușit egalarea. În minutul 77 Băciuț a trimis o pasă în adâncime pentru Predoiu, Uțiu a ieșit la 25 de metri și a degajat în atacantul gazdelor apoi a trimis în dreapta unde era Lorenzo Stoica, care a șutat de la 25 de metri în poarta goală, 2-0.

Din minutul 82 gazdele au evoluat în 10, Manu a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

În minutul 89 Agafiței l-a faultat în careu pe Nedelea și arbitrul a dictat penalty pentru Oțelul. Cîrjan a transformat și a făcut ca scorul să fie 2-1 din minutul 90. În minutul 90+5, după o lovitură liberă bătută de Neagu, mingea a fost respinsă de focșăneni care au declanșat contraatacul prin dascălu, iar acesta l-a învins pe Uțiu cu un șut din 12 metri ușor lateral stânga, la colțul lung, 3-1.

Managerul tehnic Dorinel Munteanu a început jocul de la Focșani cu formula: Uțiu – Rus, Ghiocel, Yabre, Niculae, Neagu, Jardan, Cireș, Demian, Cîrjan, Cisotti. Au mai jucat: Nica, Dobre, Nedelea, Crîcimar, Rîpan.

Oțelul a trecut pe locul 3 în clasamentul seriei a II-a din Liga a -a cu 9 puncte, și golaveraj 16-5, la egalitate perfectă cu Metalul Buzău. În etapa a VI-a va juca în deplasare la Dinamo Bacău.

Articolul precedentJandarmul este întâi de toate cetățean
Articolul următorLudovic Orban, declarație incendiară despre președinte după înfrângerea de la congresul PNL