ASC Oțelul Galați a disputat astăzi prima partidă amicală din perioada de pregătire a returului Ligii a 3-a. Echipa pregătită de Petre Grigoraș, locul 2 în seria a II-a din Liga a 3-a, au întâlnit SCM Gloria Buzău, ocupanta locului 10 în Liga a 2-a. Meciul s-a încheiat cu victoria buzoienilor cu scorul 1-0 (1-0). Singurul gol al partidei a fost marcat de Cristian Ciobanu, în minutul 30.

SC Oțelul Galați a jucat în repriza 1 în formula: Ursu – Farcaș, Cucu, Ghiocel, Sevastian – Iani, Neagu – Bîrlădeanu, Păun, Nica – Răducan. În repriza a doua Petre Grigoraș a trimis pe teren pe: Dinu – Mereuță, Stoian, Ghiocel, Cireș – Dobre, Crihană – Stancu, Alecu, Petrache – Cîrjan.

După acest joc, jucătorii gălățeni vor benenficia de două zile libere, urmând ca apoi să plece într-un stagiu de pregătire centralizată, la Câmpulung Moldovenesc, în perioada 29 ianuarie – 12 februarie 2021. Primul meci oficial din noul an este programat pe data de 13 martie 2021, pe terenul formației Avântul Valea Mărului, în etapa 11 a Ligii a 3-a.