SC Oțelul Galați a rămas singura echipă din Liga a 2-a neînvinsă în primele 5 etape, după ce sâmbătă, 3 septembrie, de la ora 11.30, a învins cu 1-0 (1-0) pe Politehnica Timișoara.

Gălățenii au început în forță și au deschis scorul în minutul 3. Neagu a executat un corner de pe partea dreaptă. A centrat la bara a doua, la linia careului de 6 metri, de unde fundașul Yabre, urcat în atac, a trimis cu capul în gura porții, iar Răzvan Gorovei a împins mingea cu capul în poartă, din 2 metri.

Ploaia care a căzut la Galați încontinuu, în ultimele 14 ore, a afectat și calitatea jocului, astfel că în continuare au fost puține faze de poartă, dar foarte multe pase greșite sau centrări fără adresă.

În minutul 31 gălățenii puteau să facă 2-0. Neagu a executat o lovitură liberă de la circa 30 de metri lateral dreapta, a centrat în careu și Cîrjan a reluat cu capul din 7 metri, iar Cisotti a reluat din doi metri, pe lângă poartă.

În repriza a doua meciul a continuat în aceeași notă, cu multe întreruperi, dar fără faze periculoase la cele două porți. Abia în minutul 90+3 a fost o fază de gol la poarta oaspeților, după ce Cisotti a fost faultat la 18 metri de poartă de Tsvetkov. Neagu a executat lovitura liberă din poziție centrală, a trimis peste zid, dar prea slab și portarul Kurich a reținut.

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Sil. Rus, Yabre, Azinovic, Nedelea – I. Neagu, Cisotti, Gorovei (min. 66 Jardan) – A. Nica (min. 85 Markovic), Cîrjan (min. 90+2 Bokhashvili), Laur. Maxim (min. 66 Mitoi). Antrenor: Dorinel Munteanu

Poli Timișoara: Kurich – D. Radu (min. 60 Bătănași), Tsvetkov, Germino, Bocșan, Oanea, Pureca (min. 46 Boariu), Plantak (min. 90+2 Mada), Sil. Pană, Rz. Milea (min. 60 Tangulea), Bîrnoi (min. 75 Mudrazija). Antrenor: Bogdan Andone

După 5 etape, Oțelul Galați este pe locul 2 cu 11 puncte și golaveraj 8-4, iar etapa viitoare va juca în deplasare, la Progresul Spartac. Politehnica Timișoara este pe locul 17, cu 4 puncte și golaveraj 1-6, iar în etapa a VI-a va întâlni pe teren propriu pe Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

Articolul precedentVacanțe în anul școlar 2022-2023. Când au elevii zile libere
Articolul următorAltercație între suporteri după meciul dintre Oțelul Galați și Politehnica Timișoara