Sâmbătă după amiază, pe stadionul Oțelul din Galați, s-a jucat derby-ul seriei a II-a din faza play-off a Ligii a 3-a, între Oțelul Galați și CSM Focșani. Partida a contat pentru etapa a II-a din play-off, iar gălățenii au reuțit să câștige cu scorul de 2-0 (1-0).

În primele 40 de minute ale meciului Oțelul a avut două mari ocazii de a marca, iar oaspeții au avut și ei două oportunități de a înscrie. Oțelul a deschis scorul în minutuș 41, când Nica l-a găsit cu o pasă în diagonală, cu boltă. pe Juri Cisotti iar italianul Oțelului a șutat de la 8 metri lateral dreapta, fără preluare, la colțul lung.

În minutul 46, Rus a aruncat puternic de la margine, în careu, Ghiocel a trimis cu capul pe spate și Vasile Jardan a reluat cu capul din 6 metri, sub transversală, 2-0.

Oțelul Galați: Ursu – Rus, Sîrghi, Ghiocel (căpitan), Nedelea – Neagu, D. Cireș, Jardan – Cisotti, Cîrjan, Nica. În repriza a doua pentru Oțelul au mai intrat: Savu, Farcaș, Adăscăliței, Nistor și Green.

CSM Focșani 2007: Lazăr – Juncănaru, Panaite, Bratu, Negoiță – Strătilă (60 Manu), Săpunaru, Taciuc (90 Predoiu), Dascălu (90 Stoica) – Rogoveanu – Băciuț.

În ultimele 20 de minute, CSM Focșani a jucat cu un om mai puțin după ce Săpunaru a fost eliminat pentru al doilea galben pe care arbitrul i l-a dat, în timp ce mijlocașul Focșaniului era scos cu targa de pe teren.

După victoria cu cei de la CSM Focșani formația gălățeană s-a distanțat în clasamentul play-off-ului seriei a II-a, cu 52 de puncte, cinci puncte mai mult decât CSM Focșani.

Pentru Oțelul urmează o serie de trei jocuri consecutive în deplasare. Primul va fi vineri, 15 aprilie, de la ora 17.00, în ultima etapă din turul play-off-ului pe terenul celor de la Metalul Buzău. În etapa a IV-a Oțelul va juca la Bacău, cu Aerostar, vineri, 22 aprilie, apoi va urma cu jocul de la Focșani, pe 30 aprilie. Pe teren propriu Oțelul va reveni sâmbătă, 4 mai, pentru partida cu Metalul Buzău.