Oțelul Galați a mai înregistrat o victorie în amicalul de sâmbătă, de la Galați, cu Hușana Huși, ocupanta locului 4 în Seria I din Liga a 3-a. Gălățenii au învins cu scorul de 1-0 (0-0).

Gălățenii au controlat meciul și și-au creat mai multe ocazii de gol, chiar dacă nu au marcat decât o singură dată. Prima ocazie a fost în minutul 2, când după o greșeală a portarului Tudoriță, Green a trimis de la 13 metri spre poarta goală, dar un fundaș al hușenilor a venit din spate și a degajat de pe linia porții. În minutul 15 Țică i-a pasat în adâncime lui Denis Cireș, dar acesta a întârziat șutul și a trimis din 6 metri, prea slab și portarul oaspeților a reținut. În minutul 45 Neagu a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, dar mingea a trecut puțin peste poartă.

În repriza a doua tot Oțelul a fost la cârma partidei, punând presiune la poarta oaspeților. În minutul 66 Cîrjan a șutat de la 17 metri mult peste poartă, dar în minutul 76, după o centrare de pe stânga, Cricimar nu a reușit să trimită spre poartă și mingea a ajuns la, Cîrjan, liber în careul de 6 metri, a îndeplinit o simplă formalitate și a marcat unicul gol al meciului.

Oțelul a început partida în formula: Dur-Bozoancă – Rus, Yabre, Ghiocel, Țica – Neagu, Jardan, D. Cireș – Cisotti, Green, Nica. Pe foaia de joc au mai fost: Ursu, Sîrghi, Hagiu, Farcaș, Nedelea, Adăscăliței, M. Cireș, Savu, Nistor, Oniciu, Crîcimar, Cîrjan și Râpan.

Oțelul mai are de disputat o ultimă partidă de verificare, vineri, tot pe teren propriu, cu Sporting Juniorul Vaslui. Primul joc oficial este programat pe 12 martie, în deplasare, cu CS Făurei.

Articolul precedentSute de noi refugiați din Ucraina vor fi cazați în taberele pentru tineret
Articolul următorAna Maria Păcuraru: Ce se află, de fapt, în spatele oligarhilor ruși. ARMELE ASCUNSE ale lui Putin