La primul meci pe teren propriu în Liga 2, pe stadionul din Clinceni, după ce pe ”Arcul de Triumf” nu a fost primită, Dinamo a cedat cu scorul de 1-3 meciul cu nou-promovata SC Oțelul Galați, joc desfășurat în încheierea etapei a 2-a din Liga a 2-a, iar gălățenii rămân neînvinși.

Oțelul a deschis scorul în minutul 33. Gorovei a marcat dintr- o lovitură liberă de la aproape 30 de metri, ușor lateral stânga, prin zidul dinamovist și mingea s-a dus în poartă, lângă bara din stânga. Gorovei putea urca tabela la 2-0, în minutul 41, dar mingea șutată de el a trecut puțin pe lângă poartă. La pauză s-a intrat la egalitate, scor 1-1, după o greșeală în defensiva Oțelului, Buhăescu a marcat cu latul, din 6 metri, în minutul 45+2.

Intrat pe teren la pauză, Laurențiu Maxim, în minutul 56, a marcat pentru 2-1 cu un șut la colțul scurt din marginea careului de 16 metri. În minutul 66, George Cîrjan a fructificat o pasă trimisă direct din aut de Rus,  a preluat mingea cu spatele la poartă, și-a întors adversarul și a trimis din unghi, la vinclul porții dinamoviste.

În minutul 74 Valentin Lazăr a preluat în stânga careului, a trecut printre Rus și Maxim, și s-a împiedicat de Andrei Rus, iar arbitrul a acordat penalty și cartonaș galben pentru fundașul gălățenilor. Neluț Roșu a executat penalty-ul în dreapta, sus, și a înscris, însă arbitrul a dictat repetare, fiindcă mai mulți jucători au pătruns în careu înainte ca Roșu să bată. a doua oară Roșu a executat pe jos, în stânga, iar Dur-Bozoancă a respins în lateral, în corner.

Oțelul a câștigat astfel cu 3-1 în fața lui Dinamo și are 4 puncte după primele două etape, iar în etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Unirea Constanța, duminică, 21 august, de la ora 12.30.

Dinamo: Oncescu – Moura, Țone, Giafer, Buleică – Dudea (cpt.), N. Roșu – Bordușanu (Bobea 87′), Bani (Iglesias 58′), Val. Lazăr – Buhăescu (Țîră 68′). Antrenor: Ovidiu Burcă

SC Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Sil. Rus, Yabre, Ghiocel, Nedelea – Jardan (Cireș 89′), Mih. Adăscăliței (Markovic 79′), Gorovei – Mitoi (Laur. Maxim 46′), Cîrjan (cpt.)(Berisha 89′), A. Nica (Cisotti 55′). Antrenor: Dorinel Munteanu